Ailesi göç etmiş tutuklu çocukların uyumsal davranış özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 90169
  2. Yazar: HAFİZE ÖZÇEŞMECİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
120 ÖZET Bu araştırmanın amacı ailesiyle göç ederek suça yönelmiş tutuklu çocukların uyumsal davranış özelliklerinin incelenmesidir. Araştırma alam, Istanbul Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'dir. Sözkonusu alanda istanbul'a ailesi ile göç etmiş 11-15 yaşlarında 100 tutuklu erkek çocuk ile görüşülmüştür. Araştırmada veriler göç, suç ve sosyodemografik özellikleri gösteren anketler kullanılarak toplanmıştır. Ayrıca uyumsal davranışları incelemek amacıyla Uyumsal Davranış Skalası uygulanmıştır. Alan çalışması ile elde edilen veriler, betimsel istatistik yöntemiyle değerlendirilmiştir. Uyumsal davranışları 14 davranış alanına göre incelenen çocuklar içinde en çok farklılaşan gruplar tespit edilmiştir. İlgili alanlardan en yüksek ortalamalara sahip gruplar şunlardır. 1) Şiddetli ve yıkıcı davranışlar: Babası lise mezunu olan 4 tutuklu çocuk en yüksek ortalamayı almıştır. 2) Toplama karşıt davranışlar: Babası lise mezunu olan 4 tutuklu çocuk en yüksek ortalamayı almıştır. 3) İsyankar davranışlar: Annesi okuryazar olmayan 47 tutuklu çocuk en yüksek ortalamayı almıştır. 4) Güven vermeyen davranışlar: Okuryazar olmayan 8 tutuklu çocuk en yüksek ortalamayı almıştır. 5) Kapanma, kendi kabuğuna çekilme davranışı: Babaları okuryazar olmayan 19 tutuklu çocuk en yüksek ortalamayı almıştır. 6) Kalıplaşmış davranışlar ve garip tavırlar: Babaları lise mezunu 4 tutuklu çocuk en yüksek ortalamayı almıştır. 7) Başkalarının yanında uygunsuz davranışlar: Yaşadıkları yeri güvenlik nedeniyle bırakıp istanbul'a gelen 18 tutuklu çocuk en yüksek ortalamayı almıştır. 8) Rahatsız edici ses çıkarma ve konuşma alışkanlıkları: Annesi ilkokul mezunu olan 48 tutuklu çocuk en yüksek ortalamayı almıştır.121 9) İstenmeyen ve tuhaf alışkanlıklar: 13 yaşındaki 21 tutuklu çocuk en yüksek ortalamayı almıştır. 10) Kendi kendine zarar verecek davranışlar: Annesi ilkokul mezunu olan 48 tutuklu çocuk en yüksek ortalamayı almıştır. 11) Hiperaktif davranışlar: Babalan lise mezunu olan 4, babası üniversite mezunu olan 1 çocuk en yüksek ortalamayı almıştır. 12) Cinsel yönden sapık davranışlar: Birden fazla sabıkası olan 5 tutuklu çocuk en yüksek ortalamayı almıştır. 13) Psikolojik rahatsızlıklar: Babası okuryazar olmayan 19 tutuklu çocuk en yüksek ortalamayı almıştır. 14) İlaç tedavisinden yararlanma: öldürme suçu nedeniyle tutukevinde bulunan 17 tutuklu çocuk en yüksek ortalamayı almıştır. Bulguların değerlendirilmesinden sonra, elde edilen sonuçlara göre tartışma yapılmış, yararlı olabileceği düşünülen bazı sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
122 SUMMARY The aim of this research is to search the adoptive behaviour manners of arrested children who tended to crime after migrating with their families. The research area is Istanbul Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi (istanbul Bakırköy Women and Children Prison). In that area 100 arrested boys between the ages 11-15 who migrated to Istanbul with their families were interviewed. The data were accumulated with the help of questionnaries showing features of migration, crime and sociodemography. Also,“Adoptive Behaviour Scala”was applied in order to search adoptive behaviours. The data accumulated by area research were evaluated by descriptive statistic methods. The most distinctive groups among the children whose adoptive behaviours were searched were determined. The groups having the highest averages are: 1) Violent and destructive behaviours: 4 arrested children whose fathers are high school-graduate got the highest average. 2) Anti-communal behaviours: 4 arrested children whose fathers are high school-graduate got the highest average. 3) Rebellious behaviours: 47 arrested children whose mothers are illiterate got the highest average. 4) Unconfident behaviours: 8 arrested children who are illiterate got the highest average. 5) Inrovert behaviours: 19 arrested children whose fathers are illiterate got the highest average. 6) Stereotypical and unusual behaviours: 4 arrested children whose fathers are high school-graduate got the highest average. 7) Unsitable behaviours near other people: 18 arrested children who migrated to Istanbul because of safety got the highest average. 8) Habits of talking and high voices disturbingly: 48 arrested children whose mothers are primary school graduate got the highest average.123 9) Strange behaviours: 21 arrested children at the age of 13 got the highest average. 10) Benaviours harming oneself: 48 arrested children whose mothers are primary school graduate got the highest average. 11) Hyperactive behaviours: 4 arrested children whose fathers are high school-graduate and one child whose father is university-graduate got the highest average. 12) Abnormal sexual behaviours: 5 arrested children having more than are misdeed got the highest average. 13) Psychological disorders: 19 arrested children whose fathers are illiterate got the highest average. 14) Medicine use: 17 arrested children who are in prison for commiting the crime of murder got the highest average. After evaluating the data, discussions were made according to the accumulated results, and some profitable results and proposals were offered.