Laplace dönüşümünün gama fonksiyonu ile inşası üzerine
On the construction of the laplace transform via gamma function
  1. Tez No: 901693
  2. Yazar: ŞEYDA ERMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Laplace dönüşümü [0,├ ∞)┤'da integrallenebilir ve üstel mertebeden olan fonksiyonlara L{f}=∫_0^∞▒〖f(x) e^(-sx) dx〗 biçiminde uygulanır. Bu dönüşüm diferansiyel denklemleri cebirsel denklemlere indirger ve birçok homojen olmayan diferansiyel denklemi çözer. Fakat x^(- 9/4) gibi bazı fonksiyonlara Laplace dönüşümü uygulanamaz, çünkü verilen integral ıraksak olur. Biz bu tez çalışmasında, Laplace dönüşümünün bu gibi eksik taraflarını gideren ve onun bir genellemesi olan Ω-Laplace dönüşümünü tanımladık. Bu yeni operatörü daha önce çözülmemiş diferansiyel denklemlere uyguladık ve çözümler elde ettik. Ω-Laplace dönüşümünü seri yardımıyla verilen f(x)=∑_(n=1)^∞▒〖c_n x^(r_n ) 〗 fonksiyonu için Ω{f}=∑_(n=1)^∞▒(c_n Γ(r_n+1))/s^(r_n+1) eşitliği ile tanımlayacağız. Ayrıca, bu dönüşümün Laplace dönüşümüne benzer ve farklı özelliklerini vereceğiz.
Özet (Çeviri)
The Laplace transform can be applied to integrable and exponential-type functions on the half-line [0,├ ∞)┤ by the formula L{f}=∫_0^∞▒〖f(x) e^(-sx) dx〗. This transformation reduces differential equations to algebraic equations and solves many non-homogeneous differential equations. However, the Laplace transform cannot be applied to some functions such as x^(- 9/4), because the given integral is divergent. In this thesis, we defined the Ω -Laplace transform, which eliminates such insufficiency of the Laplace transform and is a generalization of it. We applied this new operator to previously unsolved differential equations and obtained solutions. Ω-Laplace transform given with the help of series: f(x)=∑_(n=1)^∞▒〖c_n x^(r_n ) 〗⇒Ω{f}=∑_(n=1)^∞▒(c_n Γ(r_n+1))/s^(r_n+1) Moreover, we give the similar and different properties of this transform to the Laplace transform.