Something good, something bad, something drastic: Personal and vicarious high point, low point and turning point memories of young couples
İyi, kötü ve zorlayıcı: Genç çiftlerin duygusal olarak yüksek, duygusal olarak düşük ve dönüm noktası olan kişisel ve dolaylı anıları
- Tez No: 901716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ŞAHİN ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Mevcut tez çalışması, romantik çiftlerin kişisel ve dolaylı duygusal olarak düşük, duygusal olarak yüksek ve dönüm noktası anılarındaki benzerlikleri ve farklılıkları araştırmayı amaçlamıştır. Çalışma 1'de (N = 64, Ortyaş = 28.15, SS = 5.76), kişisel ve dolaylı yaşam öyküsü anlatılarındaki tematik benzerlikler incelenmiştir. Bulgular, kişisel yaşam öyküsü anlatılarındaki temaların dolaylı yaşam öyküsü anlatılarına paralel olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma 2 (N = 314, Ortyaş = 25.61, SS = 4.33) ve Çalışma 3 (N = 238, Ortyaş = 21.11, SS = 1.06), anlatı bütünlüğü, fenomenolojik özellikler ve otobiyografik belleğin işlevleri açısından romantik çiftlerin kişisel ve dolaylı yaşam öyküleri arasındaki benzerlikleri ve farklılıklara odaklanmıştır. Ek olarak, bellek özelliklerindeki ve dolaylı anıları paylaşma nedenlerindeki cinsiyet farklılıkları incelenmiştir. Her iki çalışmanın bulguları, kişisel anlatılardaki anlatı bütünlüğünün, fenomenolojik özelliklerin ve otobiyografik belleğin işlevlerinin dolaylı anılardaki karşılıklarıyla pozitif yönde ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, kişisel anıların anlatı bütünlüğünün, fenomenolojik özellikler ve otobiyografik belleğin işlevleri açısından daha yüksek puan aldığı bulunmuştur. Ayrıca, kişisel ve dolaylı yaşam öykülerinde anlatı bütünlüğünde cinsiyet farklılıkları gözlenmiştir. Kadın katılımcılar erkeklere kıyasla anlatı bütünlüğü daha yüksek anılar aktarmıştır. Genel olarak, bulgular kişisel geçmişimizi nasıl hatırladığımızın, hayatımızdaki önemli kişilerin, özellikle de romantik partnerlerin, dolaylı anılarını nasıl hatırladığımızla yakından ilişkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The current dissertation aimed to investigate similarities and differences between personal and vicarious high point, low point, and turning point memories of romantic couples. In Study 1 (N = 64, Mage = 28.15, SD = 5.76), thematic similarities across personal and vicarious life story narratives were examined. Findings revealed that themes in personal life story narratives were parallel to vicarious life story narratives. Study 2 (N = 314, Mage = 25.61, SD = 4.33) and Study 3 (N = 238, Mage = 21.11, SD = 1.06) investigated the similarities and differences between personal and vicarious life stories of romantic couples in terms of narrative coherence, phenomenological characteristics, and functions of autobiographical memory. The role of gender in these memory characteristics and the reasons for sharing vicarious memories were also examined. Findings of these studies revealed that narrative coherence, phenomenological characteristics, and functions of autobiographical memory in personal narratives were positively associated with their vicarious counterparts. However, personal narratives were more coherent and rated higher on phenomenology and functions of autobiographical memory. In addition, gender differences in narrative coherence in personal and vicarious life stories were found. Women participants provided more coherent narratives compared to men. Overall, the findings indicated that how we remember our personal past is closely linked to how we remember vicarious memories of significant others, particularly for romantic partners.