Bewertung der sterbehilfe im Türkischen und Deutschen rechtdefinitionen des sterbehilfe-begriffs, ländervergleich und auswertung einiger juristischer debatten und urteile
Türk ve Alman hukukunda ötanazinin değerlendirilmesi ötanazi kavramının tanımı, ülke karşılaştırması ve bazı hukuki tartışmaların ve kararların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 901727
  2. Yazar: EYLÜL YAĞMUR COŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Çalışmanın ilk bölümünde ötanazi bağlamında tanımlar ve koşullar gibi genel bilgiler verilmektedir. Bununla birlikte kavramsal bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. İnsanlar yaşamlarıyla ilgilendikleri kadar, çeşitli nedenlerle ölümleriyle de ilgilenmektedirler. Bu durum sadece günümüz için geçerli değildir, bu nedenle çalışma aynı zamanda konuya tarihsel bir bakış da sunmaktadır. Buna ek olarak, ötanazi, yani ölme hakkı görüşünün gelişimi kronolojik bir sırayla sunulmaya ve açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde Türk hukukunda ötanazi incelenmektedir. İlk olarak, Türk hukukundaki mevcut düzenlemeler ötanazi türlerine göre yorumlanmıştır. Daha sonra konu, yaşama hakkı ve özerklik (otonomi) hakkı bağlamında tartışılmakta ve analiz edilmektedir. Üçüncü bölümde, ilk olarak nasyonal sosyalizm döneminde ötanazinin yasal-tarihsel perspektifi tartışılmaktadır. Ardından Alman yasal düzenlemeleri yorumlanmaktadır. Hukuki tartışmalar ele alınmakta ve seçilmiş kararlara değinilmektedir. Son bölümün amacı, ötanazi alanında Türk ve Alman hukuku arasında bir karşılaştırma sunmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The initial section of the study presents general information, including definitions and requirements pertaining to assisted dying, and endeavours to establish a conceptual framework. As much as people are interested in their life, they are also interested in their death for various reasons. This situation is not exclusive to the present day; thus, a historical overview has also been presented in this work. In this section, an attempt was made to present and explain the development of the view of euthanasia, that is to say, the right to die, in a chronological manner. The second part of the study analyses the legal framework governing euthanasia in Turkey. Firstly, the extant regulations in Turkish law are interpreted in accordance with the typology of euthanasia. Subsequently, the subject is examined in the context of the right to life and autonomy. In the third part, the legal-historical perspective of euthanasia in the National Socialist era is discussed initially. Subsequently, an interpretation of the German legal section, comprising statutory regulations, is presented. The following section comprises a discussion of the legal issues and selected judgments pertaining to this topic. The last part is aimed at comparing Turkish and German law regarding euthanasia.