Robot kaynak fikstüründeki sapmaların kaynak makroları üzerine etkisi
The effect of deviations in robot welding fixtures on weld macros
- Tez No: 901729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ TAPLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Geçerli kılma (validasyon), bir prosesin belirlenmiş gereksinimlere uygun olup olmadığını ve güvenilir sonuçlar verip vermediğini belirleyen sistematik bir süreçtir. Bu süreç, sistem gereksinimlerinin belirlenmesinden başlayarak, eksenel tekrarlanabilirlik ve parametrelerin uyumuna kadar geniş bir yelpazede kapsamlı testleri içerir. Bu tez çalışmasında, bir robotik MAG kaynağına ait validasyon protokolü çerçevesinde, robot eksenleri, robot pozisyonerleri ve fikstürlerin tekrarlanabilirlik verileri değerlendirilmiş ve Cpk proses yeterlilik indeksi analiz yöntemi ile yeterlilikleri ölçülmüştür. Mevcut fikstürlerin tekrarlanabilirlik verilerine dayanarak yeni bir fikstür tasarlanmış ve bu fikstürle yapılan kaynak işlemleri makro testlerle incelenmiştir. İki farklı kaynak pozisyonunda yapılan bu analizler, kaynak nüfuziyet derecelerini değerlendirerek robot, pozisyoner ve fikstürün performansını ve uyumunu test etmiştir. Fikstürler gibi sabitleme mekanizmaları, iş parçalarının doğru pozisyonlarda tutulmasını sağlayarak üretim süreçlerinde hem hassasiyeti hem de verimliliği artırır, aynı zamanda üretim maliyetlerini düşürmede önemli katkılar sunar. Araştırma, validasyon süreçlerinin titizlikle izlenmesinin yanı sıra, robotik sistemlerin ve fikstürlerin sürekli doğruluğunun denetlenmesinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Ayrıca, bu çalışma, tıbbi cihaz üretiminde kalite kontrol ve validasyon süreçlerinin kritik önemini ortaya koyarak, süreç iyileştirmelerine yönelik değerli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Validation is a systematic process that determines whether a process meets specified requirements and provides reliable results. This process encompasses a broad range of comprehensive tests, from defining system requirements to evaluating axial repeatability and parameter conformity. In this thesis, within the framework of a validation protocol for a robotic MAG welding system, the repeatability data of robot axes, robot positioners, and fixtures have been assessed, and their capabilities were measured using the Cpk process capability index analysis method. Based on the repeatability data of existing fixtures, a new fixture was designed, and welding operations with this fixture were examined through macro tests. Analyses performed at two different welding positions assessed the weld penetration levels, thereby testing the performance and compatibility of the robot, positioner, and fixture. Fixtures and other clamping mechanisms enhance both precision and efficiency in manufacturing processes by ensuring workpieces are held in correct positions, while also significantly contributing to the reduction of production costs. This research underscores the necessity of meticulously monitoring validation processes and continuously verifying the accuracy of robotic systems and fixtures. Additionally, the study highlights the critical importance of quality control and validation processes in medical device manufacturing, providing valuable insights for process improvements.