Gönüllü göçmenlerde suç mağduriyeti korkusu ve yordayıcı faktörler: İstanbul'da yüksek öğrenim düzeyindeki uluslararası öğrenciler örneği
Fear of victimization and predictor variables in voluntary immigrants: The case of international students at the level of higher education in Istanbul
- Tez No: 727267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BELMA GÖLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Sosyoloji, Forensic Medicine, Psychology, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Suç mağduriyet korkusu, kişilerin suça veya suç ile ilişkilendirdikleri sembollere karşı verdikleri duygusal tepkiler ya da kaygı duyma hissini tanımlamaktadır. Bu çalışmanın amacı gönüllü göçmen grubuna dahil olan uluslararası öğrencilerin suç mağduriyet korku düzeylerinin yabancılaşma, dış gruba yönelik tutum ve gruplararası temas ile ilişkisinin incelenmesidir. Bu amaçla kartopu örnekleme yöntemiyle ulaşılan İstanbul'da yükseköğrenim gören 350 uluslararası öğrenciye demografik bilgi formu, suç korkusu ölçeği, Dean'in yabancılaşma ölçeği, dış gruplara yönelik tutum ölçeği, gruplararası temas ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda suç mağduriyet korkusu ile yabancılaşma, dış gruba yönelik tutum arasında pozitif yönde anlamlı düzeyde ilişki bulunmuştur. Cinsiyete göre farklılaşma incelendiğinde kadınların erkeklere göre daha yüksek düzeyde suç korkusu yaşadığı bulunmuştur. Dolaylı mağduriyet yaşayan bireylerin yaşamayan bireylere göre yakın çevre algısının daha olumsuz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son bir yılda suç artışı olduğunu düşünenlerin suç mağduriyet korkusu düzeyleri artış olmadığını düşünenlere göre daha yüksek çıkmıştır. Türkiye'ye gelmeden önce güvenlik ile ilgili endişesi olan bireylerin suç mağduriyet korkusu düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Suç mağduriyet korkusunu yordayan faktörlerin anlaşılması amacıyla yapılan regresyon analizinde cinsiyet, suç artışı olduğuna dair düşünce, Türkiye'ye gelmeden önce güvenlik endişesi, yabancılaşma değişkenlerinin suç mağduriyet korkusunu yordamada etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmanın göç, suç mağduriyet korkusu ve uluslararası öğrencilerle ilgili yapılan çalışmalara katkı sunması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fear of crime victimization describes the emotional responses or feelings of anxiety that people have towards crime or the symbols they associate with the crime. The aim of this study is to examine the relationship between the level of fear of crime victimization and alienation, attitude towards the outgroup and intergroup contact of international students who are categorized in the voluntary immigrant group. For this purpose, demographic information form, fear of crime scale, Dean's alienation scale, attitude towards out-groups scale, intergroup contact scale were applied to 350 international students studying in Istanbul, which was reached by snowball sampling method. As a result of the study, a positive and significant relationship was found between the fear of crime victimization and alienation, and the attitude towards the outgroup. When the differentiation by gender was examined, it was found that women had a higher level of fear of crime than men. It has been concluded that individuals who experience indirect victimization have a more negative perception of the immediate environment than those who do not. Those who think that there has been an increase in crime in the last year are higher than those who think that there is no increase in crime victimization fear. It has been found that individuals who have security concerns before coming to Turkey have higher levels of fear of crime victimization. In the regression analysis carried out to understand the factors that predict the fear of crime victimization, it was concluded that gender, thought about an increase in crime, security concerns before coming to Turkey, alienation were effective in predicting the fear of crime victimization. This study aims to contribute to studies on migration, fear of criminal victimization and international students.