Çocukluk döneminde intihar girişimi olan yetişkin hastaların klinik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical features of adult patients who had suicide attempt during childhood
  1. Tez No: 965838
  2. Yazar: ELİF NUR BÜYÜKYAZICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünyada ve Türkiye'de çocuk-genç yaş gruplarında intihar girişimi hızı gün geçtikçe artış göstermektedir. Çalışmamızda, kliniğe ayaktan başvuran yetişkinlerin çocukluk dönemi intihar girişimi mevcut ise; klinik tanılarını ve sosyodemografik bazı özelliklerini retrospektif olarak incelemek amaçlanmıştır. Bu çalışmanın önemi; intihar girişimi olgusunun özellikle hastanın almış olduğu psikiyatrik tanı da dahil, daha önce intihar girişiminde bulunup bulunmadığı, yetişkinlik dönemindeki sigara, alkol, psikoaktif madde kullanımı, ailesinde psikiyatrik öykü ve birinci derece aile üyelerinde intihar girişimi öyküsü, sosyodemografik özellikleri ile ilişkisini tespit etmek amaçlanmıştır Çalışmamızda NP Etiler Tıp Merkezine Ocak 2015-Mayıs 2023 tarihleri arasında ayaktan başvuran 3528 yetişkin vakanın psikiyatri dosyasındaki klinik bilgileri retrospektif olarak incelenmiştir. Bu vakalarda dışlanma kriterleri çocukluk çağı intihar girişimi olmaması ve kliniğe başvuruda bulunduğu dönemdeki yaşının 18'den küçük olmasıdır. Tüm veriler, hastanın dosyasında, uzmanın not aldığı bilgileri içermektedir. Çalışma verileri tanımlayıcı istatistik yöntemiyle incelenmiştir. Kliniğe o dönem başvuran hastaların yaş aralıkları incelenmiş olduğunda, 18-24 aralığında 29 kişi, 25-32 aralığında 19 kişi, 33-50 aralığında 15 kişi, 54-65 aralığındaki 5 kişide çocukluk çağında intihar girişimine rastlanılmıştır. En sık alınan tanının Ağır Olmayan Depresif Bozukluk (F32) olduğu, bir kere intihar girişiminde bulunanların %58.80 olarak ilk sırada yer aldığı görülmüştür. Bu çalışmada en çok intihar girişiminde bulunan yaş grubu 17 (%35.30) ve intihar girişiminde bulunmuş en küçük yaş 8'dir. En sık kullanılan intihar girişim yöntemi kasten aşırı doz ilaç içmedir (%57.40). Dahil edilen hastaların %55.50' sinin ailesinde psikiyatrik öykü geçmişi bulunmaktadır. Hastaların %77.9' unda sigara kullanımı, %45.6' sında alkol kullanımı, %10.3' ünde psikoaktif madde kullanımı mevcut olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Suicide attempts in child-young age groups in the world and Turkey shows an increase from day to day. In our study, if there is a childhood suicide attempt of adults who apply to the clinic; It is intended to retrospectively examine their clinical diagnosis and some of their socio-demographic characteristics. . The significance of this study is aimed at identifying the relationship between the phenomenon of suicide attempt, especially the psychiatric diagnosis received by the patient, whether or not there was a suicidal attempt in the past, smoking, alcohol, drug use in adulthood, a family history of psychiatry in the family and a history of attempted suicide in first-degree family members, sociodemographic characteristics. In our study, clinical information in the psychiatric file of 3528 adult cases that applied to the NP Meat Medical Center between January 2015 and May 2023 was retrospectively examined. In these cases, the exclusion criterion is that there is no childhood suicide attempt and that the age at the time of admission to the clinic is less than 18 years. All data includes information in the patient's file, which the specialist notes. The study data were determined by descriptive statistical management. Of the patients who applied to the clinic during that period, 29 people in the age range 18-24 years, 19 people in the 25-32 years, 15 people in the 33-50 years, and 5 people in the 54-65 years of age experienced childhood suicide attempts. It was observed that the most common diagnosis was Mild Depressive Disorder (F32), with 58.80% of those who attempted suicide once ranked first. In this study, the age group with the highest suicide attempt was 17 (35.30%), the youngest age was 8. The most commonly used method of suicide attempt was overdose (57.40%), and 55.50% of the group had a family history of psychiatric disorders. It was found that 77.9% of the patients used cigarettes, 45.6% alcohol use, 10.3% substance use.