The impact of remote work on employee engagement: The mediating role of job satisfaction
Uzaktan çalışmanın çalışan adanmışlığına üzerindeki etkisi: İş memnuniyetinin aracı rolü
  1. Tez No: 901831
  2. Yazar: FATIMA-EZZAHRA EL AIDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA PINAR İMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Uzaktan çalışma, şirketlerin yetenekli ve becerikli çalışanları çekme ve elde tutma esnekliğine sahip olmasını sağlarken aynı zamanda hızla değişen iş ortamında taleplerine uyum sağlamasını sağladığı için günümüzün oldukça rekabetçi iş ortamında olmazsa olmaz hale gelmiştir. Ayrıca, uzaktan çalışmaya yönelik artan ilgi, bu faktörlerin bir şirketin başarısını sağlamada kritik öneme sahip olması nedeniyle çalışan katılımını ve iş tatminini teşvik etmenin önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma, iş tatmini aracılığıyla uzaktan çalışmanın çalışan katılımı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada çevrimiçi bir anket kullanılmış ve girişim şirketlerde çalışan 208 katılımcıdan başarıyla veri toplanmıştır. Mevcut literatürün kapsamlı bir incelemesi ve nicel verilerin analizi yoluyla, bulgular uzaktan çalışma, iş tatmini ve katılım arasında pozitif bir korelasyon olduğunu göstermektedir. Ek olarak, uzaktan çalışma, iş tatmini aracılığıyla çalışan katılımı üzerinde bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Remote work has become essential in today's highly competitive business environment, as it allows companies to have the flexibility to attract and keep skilled and talented employees while also adapting to the rapidly changing market demands. Moreover, the growing interest in remote work emphasizes the importance of encouraging employee engagement and job satisfaction, as these factors are critical in ensuring a company's success. This study aims to investigate the influence of remote work on employee engagement through the mediation of job satisfaction. The study used an online questionnaire and successfully collected data from 208 participants who were working in startups. Through a comprehensive review of existing literature and an analysis of quantitative data, the findings demonstrate a positive correlation between remote work, job satisfaction, and engagement. Additionally, remote work has an impact on employee engagement via the mediation of job satisfaction.