The effect of incentives on job satisfaction and organizational commitment
Teşviklerin iş tatmini ve örgütsel bağlılığa etkisi
- Tez No: 901837
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Mevcut çalışma ortamında, teşvikler işçilerin verimliliğinde etkili ve önemli bir rol oynamaktadır ve teşviklerin önemi, çalışanın çabalarının ve başarılarının önemini kabul etme ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Bu çalışma, teşviklerin iş tatmini ve örgütsel bağlılık duygusu üzerindeki etkisini bulmaya odaklanmaktadır. Bu çalışmada finansal teşvikler ve finansal olmayan teşvikler bağımsız değişkenler olarak seçilmiş, iş tatmini ve örgütsel bağlılık ise bağımlı değişkenler olarak kullanılmıştır. Çalışma kapsamında, Suriye'nin Şam kentinde bulunan özel üniversitelerde çalışan 100 katılımcıdan veri toplanmıştır. Ölçeklerin geçerlik ve güvenilirliliklerinin sağlandığının tespitinin ardından değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Bulgular, teşviklerin iş tatmini üzerinde pozitif ve istatistiksel açıdan anlamlı etkisi olduğunu göstermiştir. Teşviklerin örgütsel bağlılık üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir etkisine ilişkin bulguya rastlanmamıştır. Çalışma, yöneticiler açısından finansal ve finansal olmayan teşviklerin önemine ve bunların iş tatmini ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisilerine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
In the current work environment, incentives play an effective and important role in the productivity of workers, and the importance of incentives stems from employee's need to recognize the importance of their efforts and achievements. This study focuses to find out the real impact of incentives in all its forms on job satisfaction and organizational commitment. In this study, financial incentives and non-financial incentives have been chosen as independent variables, while job satisfaction and organizational commitment have been utilized as dependent variables. This paper was able to collect data from 100 participants who were working in the private universities located in Damascus, Syria. After ensuring the validity and reliability of measurement scales, correlation and regression analyses were performed to examine the relationships between the variables. Findings showed that incentives in all its forms has a positive and statistically significant impact on job satisfaction. Findings also depicted that there is no statistically significant effect of incentives on organizational commitment. The study suggests managers to understand clearly the importance of financial and non-financial incentives and their impact on job satisfaction and organizational commitment.