The relationship between childhood maltreatment and Orthorexia Nervosa: The mediating role of cognitive distortions
Çocuklukta kötü muamele ve Ortoreksiya Nervoza arasındaki ilişki: Bilişsel çarpıtmaların aracı rolü
- Tez No: 901880
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KOŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, çocukluk çağı duygusal ve fiziksel kötü muamele ile yetişkinlikte ortaya çıkan ortoreksiya nervoza belirtileri arasındaki ilişkiyi bilişsel çarpıtmalar aracılığıyla incelemektedir. Çocukluk, kişinin gelişiminde çok önemli ve biçimlendirici bir dönemdir. Literatüre bakıldığında yeme bozukluklarının çocukluk çağı istismar ve ihmali ile ilişkili olabileceği ve özellikle ergenler ve gençler arasında daha sık görüldüğü görülmektedir. Çocuklukta kötü muamele gördüğünü bildiren bireylerin yetişkinlikte bilişsel çarpıtmalar geliştirme olasılıkları daha yüksektir. Bu ilişkiyi incelemek için korelasyon ve yol analizleri kullanılmıştır. Çalışmaya 18-25 yaş arası 394 katılımcı katılmıştır. Bu çalışmada, Çocukluk Çağı Travmaları Anketi (CTQ-33), Bilişsel Çarpıtma Ölçeği (CDS) ve ORTO-11 Ölçeği kullanılmıştır. Bilişsel çarpıtmaların, çocukluk çağı kötü muamele ile ortoreksiya nervoza belirtileri arasındaki ilişkide anlamlı bir aracı etkisinin bulunduğu belirlenmiştir. Sonuçlar ayrıca, çocukluk çağı kötü muamele, bilişsel çarpıtmalar ve ortoreksiya nervoza arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between emotional and physical childhood maltreatment and orthorexia nervosa symptoms in adulthood through cognitive distortions. Childhood is a crucial and formative time in a person's development. As the literature presents, eating disorders might be related to childhood abuse and neglect and are more common especially among adolescents and young individuals. Individuals who reported childhood maltreatment were more likely to develop cognitive distortions in adulthood. Correlation and path analyses were performed to examine this relationship. A total of 394 participants between the ages of 18-25 participated in the study. In this study, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33), Cognitive Distortion Scale (CDS) and ORTO-11 Scale were used. A significant mediating effect of cognitive distortions was found in the relationship between childhood maltreatment and orthorexia nervosa symptoms. The results also revealed a significant relationship between childhood maltreatment, cognitive distortions and orthorexia nervosa.