Farklı liselerdeki öğrencilerin basılı ve dijital materyalden okumaya yönelik tutumları
Attitudes of students in different high schools towards reading from printed and digital materials
- Tez No: 901893
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı liselerdeki öğrencilerin basılı ve dijital materyalden okumaya yönelik tutumlarının incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini Anadolu lisesi, Vakıf lisesi, Özel Yazılım lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi'nde öğrenim gören 689 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada tarama modellerinden genel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler Ergenlik Dönemi Okuma Tutumu Ölçeği aracılığla toplanmıştır. Verilerin analizi t-testi, varyans analizi ve Bonferroni testi gibi teknikler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda lise öğrencilerinin dijital materyalden okuma tutumlarının basılı materyalden okuma tutumlarına göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Lise öğrencilerinin basılı materyalden okuma tutumları ve dijital materyalden okuma tutumlarının cinsiyet, sınıf seviyesi, okul türü, katılımcı, anne ve baba günlük dijital okuma sıklığı, en sık kullanılan ve en konforlu dijital okuma aracı, e-okuyucu aracı ile dijital okuma deneyimi yaşama, en çok kullanılan akademik amaçlı dijital okuma platformu, dijital okumanın en avantajlı ve dezavantajlı özelliği değişkenlerinin tümünde anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçları öğrenciler, eğitimciler ve anne-babaların dijital okuma becerilerini geliştirmek için uygun dijital okuma etkinliklerinin düzenlenmesi gereğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the attitudes of students in different high schools toward reading from printed and digital materials. The sample of the study consists of 689 students studying at Anatolian high school, Foundation High School, Software High School, Social Sciences High School, Vocational and Technical High School and Science High School. The general survey model, as one of the descriptive models, was used in the study. The data were collected through the Adolescent Reading Attitude Scale. The analysis of the data was carried out using t-test, ANOVA and Bonferroni test in addition to descriptive statistics. Results showed that high school students' digital reading attitudes were higher than their reading attitudes toward printed materials. Results further revealed that high school students' reading attitudes toward printed material and digital reading attitudes differed significantly in all variables including gender, class level, type of school, participant, daily frequency of digital reading of parents, the most commonly used device, the most comfortable digital reading tool, digital reading experience with an e-reader tool, the most widely used digital reading platform for academic purposes, as well as the most advantageous and disadvantageous characteristics of digital reading. The study generally suggests that it is necessary to organize appropriate digital reading activities for students, educators and parents to develop digital reading skills.