Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde arsa sahibinin borçları
Obligations of the land owner in the construction contract in return for land share
- Tez No: 901916
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZ SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi günümüzde uygulamada taraflar arasında sıklıkla ihtiyaç duyulması ve kullanılması nedeniyle inşaat sözleşmeleri arasında önemli bir yere sahiptir. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin tarafları yüklenici ve arsa sahibidir. Sözleşmede yüklenici, arsa sahibinin maliki olduğu arsa üzerinde bağımsız bölümler inşa ve teslim etme edinimi; arsa sahibi ise belirli arsa paylarının mülkiyetini yükleniciye devretme edinimini taahhüt etmektedir. Çalışmamızın ilk bölümünde arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin tanımı, şekli, tarafları, hukuki niteliği ve unsurları gibi temel hususlar üzerinde durulmuştur. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin kanunda düzenlenmemiş olması sebebiyle sözleşmenin tanımı, şekli, tarafları, hukuki niteliği ve unsurları açıklanırken doktrindeki yazarların ve Yargıtay'ın görüşleri üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin tarafı olan arsa sahibinin borçları incelenmiştir. Arsa sahibinin arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinden doğan arsayı teslim borcu, vekalet verme borcu, taşınmaz devir borcunun teminat altına alınması üzerinde durulmuştur. Özetle, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi yapan arsa sahibinin borçlarının ne olduğu hususu tezimizde irdelenmeye çalışılmıştır. Sözleşmenin niteliği ve özelliği birçok güncel problemi beraberinde getirdiğinden gerek Yargıtay kararları ile oluşan birbirine zıt mevcut durum gerekse de doktrindeki farklı çözüm önerileri bu çalışmamızın ana sebebini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The construction contracts in return for land share has an important place among construction contracts due to the fact that it is frequently needed and used between the parties in practice today. The parties of the construction contracts in return for land share are the contractor and the land owner. In the contract, the contractor undertakes to construct and deliver independent sections on the land owned by the land owner, and the land owner undertakes to transfer the ownership of certain land shares to the contractor. In the first section of our study, core issues such as the definition, form, parties, legal nature and elements of the construction contract in return for land share has emphasized. Since the construction contract in return for land share is not regulated by the law, the definition, form, parties, legal nature and elements of the contract are explained and emphasized based on the opinions of the authors in the doctrine and the Court of Cassation. In the second section of our study, the obligations of the land owner, who is a party to the construction contract in return for land share, are analyzed. The obligations of the land owner regarding the construction contract in return for land share are emphasized which are deliver the land, the obligation to give power of attorney, and securing of the immovable property transfer obligations. Briefly, in this thesis, the obligations of the land owner who concludes a construction contract in return for land share are analyzed. Because of the nature and characteristic of the contract brings along many current problems, the main reason for this study is both the exicting situation formed by contradictory Court of Cassation and the different solution proposals in the doctrine.