Bazı imidazopiridin türevi bileşiklerin NMR spektroskopisi yöntemi ile yapıların açıklanması
Elucidation of the structures of some imidazopyridine derivatives by NMR spectroscopy
- Tez No: 90193
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCEL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
78 VI.OZET Bu çalışmada izomer yapısını aydınlatmak amacı ile, 2-alkil- imidazo(4,5- b) ve (4,5-c)piridin türevi dört adet bileşiğin sentezi yapılmıştır. Bu bileşikler, 2,3 veya 3,4-diaminopiridin ile uygun karboksilik asitin polifosforik asit içinde ıstılmasıyla hazırlanmıştır. Sentezi yapılan bileşiklerin İR, 'H-NMR, COSY ve NOESY spektrumlan alınmıştır.İmidazo(4,5-b)piridin halka sistemine sahip bileşiklerin COSY spektrumlannda bağ boyunca 5-6, 6-5 ve 7, 7-6 komşulukları; bileşiklerin NOESY spektrumlannda uzaysal olarak 5-6, 6-5 ve 7, 7-6 komşulukları görülmektedir.İmidazo(4,5-c)piridin halka sistemine sahip bileşiklerin COSY ve NOESY spektrumlannda 6-7 ve 7-6 komşuluklan görülmektedir. 4. konumun bağ boyunca ve uzaysal olarak etkileşme göstermediği görülmektedir.Bileşiklerin imidazol halkasına ait N-H protonu yayvan bir sinyal verdiğinden COSY, NOESY spektrumlan ile komşuluklan gözlenememektedir. Sentezlenen bileşiklerin İH ya da 3H izomer yapısından hangisine sahip olduğu belirlenmeye çalışılmış ancak bileşiklerin imidazol halkasına ait N-H protonu yayvan bir sinyal verdiğinden COSY, NOESY spektrumlan ile komşulukları gözlenememiş bu nedenle uygulanan yöntemler ile yapılan aydınlatılamamıştır. COSY ve NOESY gibi iki boyutlu NMR yöntemlerinin yerine daha önce uygulanan122 NOE yönteminin uygulanması gerekmektedir. Bileşiklerin yapısında yer alan imidazol halkasındaki N-H kalıntısının hidrojeni yerine alkil grubunun sokulması sonucu iki boyutlu NMR yöntemi ile izomer türü açıklanabilecektir.
Özet (Çeviri)
79 VII. SUMMARY In this study, four compounds that are derivatives of 2-alkyl-imidazo(4,5-b) and (4,5-c)pyridine have been synthesized for elucidation of their isomeric structures. These compounds have been prepared by heating 2,3- or 3,4-diaminopyridine with an appropriate carboxylic acid in polyphosphoric acid. The IR, 'H-NMR, COSY and NOESY spectra of the synthesized compounds have been recorded, and tried to determine if the compounds have either 1H- or 3H- isomeric forms. COSY spectra of the compounds bearing imidazo(4,5-b)pyridine ring system showed 5-6, 6-5, 6-7 and 7-6 couplings along the bonds. At NOESY spectra of the compounds, couplings between protons at positions 5-6, 6-5, 6-7 and 7-6 are observed due to through space proximity. At the COSY and NOESY spectra of the compounds that have imidazo(4,5-c)pyridine ring 6-7 and 7-6 couplings are observed. No coupling of the proton at 4 position is observed neither with COSY or NOESY methods. Since the signal of the N-H proton belonging to imidazole ring is obtained as a broad signal, determination of the isomeric form by COSY and NOESY spectra can not be achieved. Because of that reason, 1 D-NOE method which is previously utilized122 for this purpose should be preferred instead of 2D-COSY and NOESY methods. If the hydrogen of the N-H moiety of the imidazole ring is substituted by alkyl groups such as methyl, the isomeric forms of the compounds could be determined by 2D-NMR methods.