Çevrimiçi sosyal medya pazarlamasında algılanan değerin satın alma niyetine etkisi ve duygusal tatminin aracılık rolü üzerine bir araştırma: İnstagram örneği
A research on the effect of perceived value on purchase intention in online social media marketing and the mediating role of emotional pleasure: The case of Instagram
  1. Tez No: 901945
  2. Yazar: HAZAL AKÇAKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmanın temel amacı, sosyal medya pazarlama platformlarından olan Instagram uygulamasını kullanan tüketicilerce algılanan değerin satın alma niyetlerine olan etkisi ile duygusal tatminlerinin bu ilişkideki aracılık rolünü araştırmaktır. Çalışma kapsamında, 18 yaş üzerinde 400 Instagram kullanıcısına anket uygulanmış bununla beraber yaş, cinsiyet, Instagram'da geçirilen günlük süre ve Instagram üyelik süreleri sorulmuştur. Toplanan veriler, SPSS programı ve AMOS Yapısal Eşitlik Modeli kullanılarak analiz edilmiş, Baron ve Kenny yöntemi ile Hayes testi kullanılarak algılanan değerin iki türü olan faydacı değer ve hedonik değerin satın alma niyetine etkisinde duygusal tatminin aracılık rolü incelenmiştir. Faydacı ve hedonik değerin tüketici davranışları üzerindeki etkilerinin anlaşılması ve duygusal tatminin aracılık etkisinin belirlenmesi, pazarlama stratejilerinin ve tüketici ilişkilerinin yönetilmesi açısından önemlidir. Bulgular, her iki bağımsız değişkenin de satın alma niyeti üzerinde doğrudan etkilerinin olduğunu göstermektedir. Ancak, bu etkilerde duygusal tatminin aracılık rolünün, sadece hedonik değer için geçerli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to research the effect of perceived value on purchase intentions of consumers using Instagram, a social media marketing platform, and the mediating role of emotional pleasure in this relationship. Within the scope of the study, a survey was applied to 400 Instagram users above 18 years old, and age, gender, daily time spent on Instagram and Instagram membership duration were asked. The collected data were analyzed using the SPSS program and AMOS Structural Equation Model, and the mediating role of emotional pleasure in the effect of two types of percieved value: utilitarian value, hedonic value on purchase intention was researched by using Baron and Kenny method and Hayes Test. Understanding the effects of utilitarian and hedonic values on consumer behavior and determining the mediating effect of emotional pleasure are important in terms of managing marketing strategies and consumer relations. The findings show that both independent variables have direct effects on purchase intention. However, it was determined that the mediating role of emotional satisfaction in these effects was valid only for hedonic value.