Suriyeli kadınlar ve direniş biçimleri: Adana örneği
Syrian women and forms of resistance: The Example of adana
  1. Tez No: 901984
  2. Yazar: ÇİSE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışma, Suriyeli kadınların Türkiye'ye göç sonrası gündelik hayatlarını; gündelik hayatta karşılaştıkları sorunları, eşitsizlikleri ve bunlar karşısında geliştirdikleri direniş biçimlerini konu almaktadır. Suriyeli kadınların karşılaştığı sorun ve eşitsizlikler, devletle ilişkilerde, ekonomik alanda, yerel toplumla ilişkilerde ve yanı sıra ataerkil hane içi ilişkilerde görülmektedir. Suriyeli kadınlar toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizlikler nedeniyle sömürü, şiddet ve istismara daha ağır şekilde maruz kalmaktadır. Bununla birlikte, göç süreçlerinin kadınların yaşamını nasıl etkilediğini incelerken zorlukların yanında bunlar karşısında geliştirdikleri direniş yöntemleri de görülmelidir. Kadınların eylemleriyle kendi yaşamlarında ve toplumsal alanda dönüştürücü potansiyellerini incelemek bu sayede mümkün olacaktır. Araştırma kapsamında Adana'da 23 Suriyeli kadınla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Suriyeli kadınların gündelik yaşam direnişleri John Scott'un alt politika ve Michel De Certeau'nun taktik kavramları üzerinden ele alınmıştır. Göç sonrasında hane dışı alanla çoğunlukla ailelerin ihtiyaçları için ilişki kurmaya başlayan kadınların yaşadıkları yeni çevreyi tanımaları, yasaları ve kurumları öğrenmeleri, ücretli işlerde çalışmaları, yeni sosyal ilişkiler geliştirmeleriyle özgüvenlerinin yükseldiği ve yaşamlarını iyileştirmeyi hedefleyen pratikler ürettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the everyday lives of Syrian women after migration to Turkey, the problems and inequalities they face in everyday life, and the forms of resistance they develop against them. The problems and inequalities faced by Syrian women can be seen in their relations with the state, in their relations with the economic area, in their relations with the local society and, along with all this, in patriarchal household relations. Due to gender-based inequalities, Syrian women are more severely exposed to exploitation, violence and abuse. However, when examining how migration processes affect women's lives, it is important to recognize not only the difficulties women face, but also the methods of resistance they develop against these difficulties. In this way, it is possible to examine the transformative potential of women's actions in their own lives and in the social sphere. Within the scope of the research, in-depth interviews were conducted with 23 Syrian women in Adana. The everyday life resistance of Syrian women was analyzed through John Scott's concept of sub-politics and Michel De Certeau's concept of tactics. It was observed that women who started to establish relations with the non-household sphere after migration, mostly for the needs of their families, became more self-confident as they got to know the new environment they lived in as well as they learned about laws and institutions, worked in paid jobs, and developed new social relations, and hence produced strategies aimed at improving their lives for themselves.