Solving simple quantum systems using bootstrapping
Basit kuantum sistemlerin özyükseltim ile çözülmesi
  1. Tez No: 901985
  2. Yazar: ALİ ULVİ NOHUTÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF İPEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezde, kuantum sistemlerindeki enerji özdurumlarını belirlemeye yönelik, literatürde son dönemde geliştirilen nümerik bir yaklaşım olan Özyükseltim metodunun çeşitli kuantum mekanik sistemlere uygulanması incelenmektedir. İlk olarak, Özyükseltim metodunun teorik temelleri ele alınarak, bu bağlamda, Hamburger moment probleminin kuantum mekanik sistemlerle nasıl ilişkilendirilebileceği gösterildi. Genel moment yineleme ilişkisi elde edilerek, bu ilişkinin başlatılabilmesi için gerekli parametreler tartışıldı. Algoritma ile ilgili olası sorunlar ele alındı ve Özyükseltim metodunu nümerik yöntemlerle birleştirerek iyileştirmeler önerildi. Yöntem, Basit Harmonik Osilatör, Anharmonik Osilatör ve Hidrojen atomuna uygulanarak, sonuçlar teorik değerlerle karşılaştırılarak metodun etkinliği değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate the application of the bootstrap method, which is a numerical approach for identifying energy eigenstates in quantum systems developed in a series of recent articles in the literature, to solve several quantum mechanical systems. First, we establish the theoretical background of the bootstrap method, focusing on the Hamburger moment problem and how it can be related to quantum mechanical systems. We obtain the generalized moment recursion relation and discuss the parameters needed to initialize it. We discuss possible problems with the algorithm and offer optimizations that use the bootstrapping method combined with numerical methods. As examples, we apply the method to the Simple Harmonic Oscillator, the Anharmonic Oscillator, and the Hydrogen atom, then compare the results to theoretical values and evaluate the effectiveness of the method.