Örgüt kültürü ve psikolojik sermaye ilişkisi
Relationship between organizational culture and psychological capital
  1. Tez No: 901986
  2. Yazar: SEVAL ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SADIK ÖNCÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzde rekabetinin artması ve bireylerin örgütlere olan katkılarının öneminin farkına varılmasıyla birlikte örgütlerin uzun dönemli rekabet avantajı sağlayan faktörlere olan ilgisi artmakta ve her geçen gün daha da önemli hale gelmektedir. Bu faktörlerin önemli belirleyicilerinden biri de örgüt kültürü ve psikolojik sermaye arasındaki ilişkidir. Örgüt kültürü, örgüt içindeki paylaşılan değerler, normlar, inançlar ve davranış kalıplarının bütünüdür Örgüt kültürü, çalışanların nasıl davrandığını, nasıl karar verdiğini çalışanlar arasındaki ilişkileri ve örgütün çevresiyle olan etkileşimlerini belirler. Günümüz iş ortamlarında rekabetin artması ve insan faktörünün öneminin anlaşılmasıyla birlikte iş gören verimliliği daha da ön plana çıkmıştır. Geleneksel ekonomik sermaye, yani finansal kaynaklar ve maddi varlıklar, artık örgütlerin başarıya ulaşması için yeterli olmamaktadır. Bu bağlamda, sermayenin dönüşümü kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu doğrultuda, başarının ve verimliliğin artırılmasında kişisel gelişmeye önem veren, iş görenlerin iş yaşamlarında iyimser ve mutlu olduklarında örgüte daha fazla katkı sağlayacaklarına dair anlayış dikkat çekmektedir. Bu anlayış, örgütlere yeni bir bakış açısı getirerek sosyal sermaye ve insan sermayesinin daha ötesinde“psikolojik sermaye”kavramına dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing competition today and the awareness of the importance of individuals' contributions to organizations, organizations' interest in factors that provide long-term competitive advantage is increasing and becoming more important every day. One of the important determinants of these factors is the relationship between organizational culture and psychological capital. Organizational culture is the totality of shared values, norms, beliefs and behavioral patterns within the organization. Organizational culture determines how employees behave, how they make decisions, the relationships between employees and the organization's interactions with its environment. With the increase in competition in today's business environments and the understanding of the importance of the human factor, employee productivity has become even more prominent. Traditional economic capital, namely financial resources and material assets, are no longer sufficient for organizations to achieve success. In this context, the transformation of capital has become inevitable. In this direction, the understanding that employees who attach importance to personal development in increasing success and efficiency and that employees will contribute more to the organization when they are optimistic and happy in their work lives draws attention. This understanding brings a new perspective to organizations and draws attention to the concept of“psychological capital”beyond social capital and human capital