Helicobacter Pylori enfeksiyonu ve uygulanan eradikasyon tedavisinin genotoksisite üzerine etkileri
The Effects of helicobacter pylori infection and its eradication on genotoxicity
  1. Tez No: 90202
  2. Yazar: NURAN TOKYAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ESAT KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Pharmacy and Pharmacology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
29 VI. ÖZET Günümüzde, H. pylori'nin gastrit etiyolojisinde önemli bir rol oynadığı ve yapısal özellikleri nedeniyle de genotoksik ve karsinojen olduğu kabul edilmektedir. Genotoksik ajanların mutajenik ve karsinojenik etkileri hücre DNA'sındaki KKD sıklığı analizi ile oldukça güvenilir bir biçimde saptanabilir. Bu çalışma, H. pylori enfeksiyonlu hastalarda standard, üçlü (omeprazol, amoksisilin, klaritromisin) H. pylori eradikasyon tedavisinin genotoksisite üzerine olan etkisini ve yaş, cinsiyet, sigara gibi bazı risk faktörlerinin bu etkiyi değiştirip değiştirmediğini araştırmak amacıyla planlandı. Hastalara, tedaviden önce ve sonra endoskopi ve biyopsi yapıldı, H. pylori tanısı için de hızlı üreaz testi (CLO-test) uygulandı. Histolojik olarak gastrit ve biyokimyasal olarak H. pylori enfeksiyonu tanısı konan 17 hastanın tedavi öncesi ve sonrası alınan periferik kan örneklerinden hazırlanan lenfosit kültürlerinde KKD sıklığı analizi yapıldı. Tedavi sonrasında hastaların %94ünde H. pylori'nin eradike olduğu ve KKD sıklığının da istatistiksel olarak anlamlı derecede azaldığı saptandı. Tedavi öncesi KKD sıklığı yaşlı ve erkek hastalarda önemli derecede yüksek bulundu. Tedavi sonrası KKD sıklığı anlamlı ölçüde azalmış olmakla beraber yine de30 tedavi öncesi KKD sıklığı az olan genç gruba göre yaşlılarda daha yüksek düzeydeydi. Hem kadın hem de sigara içicisi olan grupta da tedavi sonrası KKD sıklığı daha yüksek bulundu. Sonuç olarak, eradikasyon tedavisi ile, H. pylori enfeksiyonunun genotoksik etkilerinin azaldığı, erkeklerde yaşlılığın, kadınlarda da sigara içmenin tedavi etkinliğini üzerine olumsuz katkıları olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
31 VII. SUMMARY THE EFFECTS OF HELICOBACTER PYLORI INFECTION AND ITS ERADICATION ON GENOTOXICITY Background: Helicobacter pylori (H. pylori) plays a major role in gastritis and is also considered as a carcinogen due to its genotoxic constitutive properties. Mutagenic and carcinogenic effects of genotoxic agents can be sensitively evaluated with sister chromatid exchange (SCE) analysis. Aim: We wanted to investigate the role of age, gender and smoking on the genotoxic effects of H. pylori and on the efficacy of the eradication therapy. Methods: Patients underwent endoscopy, biopsy and do test for H. pylori before and after the treatment. Pre and post-treatment peripheral blood lymphocyte cultures were prepared from 17 patients with histologically and biochemically proven gastritis and H. pylori infection. From each patient 25 metaphases were analyzed for SCE. Results: Treatment eradicated H. pylori in patients (94%) and reduced significantly the SCE frequency. Pretreatment SCE frequency was found to be significantly increased in the elderly patients. Post-treatment SCE frequencies32 were higher in the group with high SCE frequencies to begin with. Women smokers had higher post-treatment SCE frequencies. Pre and post-treatment SCE frequencies were higher in the elderly males. Conclusion: Eradication therapy decreased genotoxicity of H. pylori but age in males and smoking in females were found to be risk factors decreasing the efficacy of the treatment.