İzmir ve çevresinde yayılış gösteren Anadolu Kaya Kertenkelesi Anatololacerta Anatolica (Werner, 1902)'nın Helmint faunası
Helminth fauna of Anatolian Rock Lizard Anatololacerta anatolica (Werner, 1902) distributed in İzmir and its surroundings
  1. Tez No: 902051
  2. Yazar: ECEM BÜŞRA HASTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KUMLUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Parazitoloji, Zooloji, Biology, Parasitology, Zoology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İzmir ve çevresindeki 6 farklı lokaliteden toplanan 48 Anadolu Kaya Kertenkelesi (20 erkek, 19 dişi ve 9 juvenil) örneği helmint faunası belirlenmek üzere incelenmiştir. 12 kertenkele örneği enfekte bulunurken, 36 kertenkele örneğinde herhangi bir helminte rastlanmamıştır. Enfekte örneklerde toplam 26 helmint birey ve 6 helmint taksonunun varlığı belirlenmiştir. Bunlar Cestoda sınıfından Mesocestoides spp. ve Oochoristica tuberculata, Nematoda şubesinden Skrjabinodon alcaraziensis, Spauligodon aloisei, Thubunae sp. ile Acanthocephala şubesinden Centrorhynchus sp. taksonlarıdır. Mevcut çalışmayla Oochoristica tuberculata, Thubunae sp., Skrjabinodon alcaraziensis ve Centrorhynchus sp. taksonları araştırma konusunu oluşturan konakçı türünden ilk kez rapor edilmekte olup, yeni konak kaydıdır.
Özet (Çeviri)
Forty-eight Anatolian Rock Lizards (20 males, 19 females and 9 juveniles) collected from 6 different localities in and around İzmir were examined to determine the helminth fauna. While 12 lizard specimens were found infected, no helminth was found in 36 lizard specimens. A total of 26 helminth individuals and 6 helminth taxa were found in infected specimens. These are Mesocestoides spp. and Oochoristica tuberculata from Cestoda, Skrjabinodon alcaraziensis, Spauligodon aloisei and Thubunae sp. from Nematoda and Centrorhynchus sp. from Acanthocephala. In the present study, Oochoristica tuberculata, Thubunae sp., Skrjabinodon alcaraziensis and Centrorhynchus sp. are reported for the first time from the host species studied and are new host records.