Obez bireylerde aspprosin ve karnitin profilinin incelenmesi
Investigation of asprosin, and carnitine profile in obese individuals
  1. Tez No: 902133
  2. Yazar: MAHMUT NASİH DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) obeziteyi, sağlığı bozabilecek anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlamaktadır. Güncel veriler, aşırı kilolu ve obezitenin küresel bir salgın olarak hızla yayıldığını ve dünya nüfusunun yaklaşık %30'una denk gelen 2 milyar kişinin aşırı vücut ağırlığına sahip olduğunu göstermektedirAyrıca, günümüzde obezite ve obeziteye bağlı hastalıkların salgınları, küresel sağlık ve ekonomi açısından büyük bir sorun haline gelmiştir. Bu nedenle, obezite ile mücadele etmek için patofizyolojisinin ve tedavi yöntemlerinin araştırılması son derece önemlidir. Bu çalışmada, obez bireylerde serum asprosin düzeyleri ve karnitin profili incelenerek, bu moleküllerin yeni tanı veya tedavi belirteçleri olarak kullanım potansiyeli değerlendirilecektir. Asprosin, yağ hücrelerinden salınarak karaciğerde şekerin kana geçişini uyaran yeni keşfedilmiş bir hormondur. Yapılan çalışmalar, asprosin hormonunun diyabet başta olmak üzere birçok hastalığın nedenlerinden biri olabileceğini öngörmüştür. Karnitin ise, diyetten elde edilen ve esansiyel amino asitler lizin ile metioninden biyosentezlenen düşük moleküler ağırlıklı bir bileşiktir. Karnitin, uzun zincirli yağ asitlerinin mitokondriyal oksidasyonunda önemli bir rol oynarKarnitinler, enerji metabolizmasında büyük bir rol oynamaktadır. Ancak, asprosin ve karnitin türevlerinin obezitedeki rolleri henüz tam olarak anlaşılmamıştır. Bu nedenle, bu çalışma ile ilk defa asprosin ve karnitin düzeylerinin obezitedeki değişimleri belirlenerek, vücut kitle indeksi (VKİ) ile olan korelasyonları incelenecektir. Bu çalışmada, vücut kitle indeksine (VKİ) göre iki farklı obez kategori oluşturulacak tip-1(vki=30-35),tip-2(vki=40 ve üzeri) ve her bir gruptan 30 olmak üzere toplamda 60 obez ve 30 sağlıklı bireyden kan örnekleri alınacaktır. Elde edilen kan örneklerinden asprosin miktarı ELISA yöntemiyle, karnitin profili ise LC-MS/MS yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS ve MetaboAnalyst programları kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen veriler, asprosin ve karnitin düzeylerinin vücut kitle indeksi (VKİ) ile olan korelasyonları belirlenmiş ve obezite tanı ve tedavisindeki kullanım potansiyelleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The World Health Organisation (WHO) defines obesity as an abnormal or excessive accumulation of fat that may impair health. Current data show that overweight and obesity are spreading rapidly as a global epidemic and that 2 billion people, equivalent to approximately 30% of the world's population, have excess body weight. Furthermore, today, the epidemics of obesity and obesity-related diseases have become a major problem for global health and economy. Therefore, it is extremely important to investigate its pathophysiology and treatment methods to combat obesity. In this study, serum asprosine levels and carnitine profile in obese individuals will be analysed to evaluate the potential of these molecules as new diagnostic or therapeutic markers. Asprosin is a newly discovered hormone that is released from fat cells and stimulates the passage of sugar into the blood in the liver. Studies have suggested that asprosine may be one of the causes of many diseases, especially diabetes. Carnitine is a low molecular weight compound obtained from the diet and biosynthesised from the essential amino acids lysine and methionine. Carnitine plays an important role in the mitochondrial oxidation of long-chain fatty acidsCarnitines play a major role in energy metabolism However, the roles of asprosine and carnitine derivatives in obesity are not yet fully understood. Therefore, in this study, the changes of asprosine and carnitine levels in obesity will be determined for the first time and their correlations with body mass index (BMI) will be analysed. In this study, two different obese categories will be formed according to body mass index (BMI) and Blood samples will be taken from 60 obese and 30 healthy individuals, including type-1 (vki=30-35), type-2 (vki=40 and above) and 30 from each group. The amount of asprosine was analysed by ELISA method and carnitine profile was analysed by LC-MS/MS method. The data obtained were evaluated using SPSS and MetaboAnalyst programmes. The correlations of asprosine and carnitine levels with body mass index (BMI) were determined and their potential use in the diagnosis and treatment of obesity was investigated.