İş parçasının takım tezgahlarına pratik bir şekilde bağlanmasını sağlayacak vakum mengene sistemi geliştirilmesi
Development of vacuum vice system for practical connection of workpiece to machine tools
- Tez No: 902162
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Makine Mühendisliği, Industrial Design, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tezde, talaşlı imalat süreçlerinde üretim verimliliğini artırmaya yönelik bir vakum mengene tasarımı ve üretimi gerçekleştirilmiş ve vakum mengene sisteminin geleneksel parça bağlama yöntemine kıyasla üretim sürecine sağladığı avantajlar ve dezavantajlar analiz edilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, 3 boyutlu olarak tasarlanan vakum mengene sisteminin CNC freze tezgâhında maruz kalacağı en yüksek kesme kuvvetine dayanıklılığını değerlendirmek amacıyla statik ve yarı statik analizler yapılmıştır. Daha sonra, analizlere göre nihai tasarımı elde edilen vakum mengene sistemini üretmek için, 300x200x30 mm boyutlarındaki 7000 serisi alüminyum malzeme CNC freze tezgahında işlenmiştir. İşlenen malzemenin aşınma ve darbe direncini arttırmak amacıyla yüzeyler eloksal kaplama işlemine tabi tutulmuştur. Üretilen vakum mengene, parça tutma kapasitesi, titreşim, basınç, yüzey teması ve yüzey pürüzlülüğü gibi parametrelerle test edilmiştir. Yüzey teması ve parça tutma testleri sonucunda elde edilen verilere göre iyileştirme çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalarda, temas yüzeyinin pürüzlülüğünün arttırılması ve yumuşak conta kullanımıyla birlikte mengenenin parça tutma yeteneği önemli oranda iyileştirilmiştir. Son bölümde, vakum mengenesi ve normal mengenede tutulan iş parçalarının CNC freze tezgahında işlenmesi sonucunda elde edilen yüzey pürüzlülüğü ve titreşim verileri karşılaştırılmıştır. Vakum mengenesiyle elde edilen sonuçların normal mengene sonuçlarına göre yaklaşık %7-10 oranında daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, vakum mengenesi kullanımının üretim süresini kısalttığını ve ürün yüzey kalitesini artırdığını göstermiştir. Özetle, vakum mengenesinin, hemen hemen tüm sektörlerde ve uygulamalarda parça tutucu olarak kullanılabileceği ve geleneksel mengeneye kıyasla daha verimli bir seçenek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a vacuum holder system was designed and manufactured to enhance production efficiency during machining process and the advantages and disadvantages of the vacuum vise system in production process compared to the traditional clamping method were analyzed. In the first phase of the study, static and quasi-static analyses were performed to evaluate the resistance of the three dimensional designed vacuum vise under maximum cutting forces it would be subjected to on CNC machining center. Later, to produce vacuum vise system whose final design was obtained according to the analysis, 7000 series aluminum material with dimensions of 300x200x30 mm was machined on CNC machining center. In order to increase wear and impact resistance of the machined material, its surfaces were subjected to anodized coating process. Machined vacuum vise was tested with parameters such as part holding capacity, vibration, pressure, surface contact and surface roughness. Relying on the data obtained from the surface contact and part holding tests, improvement works were carried out. In these works, by increasing the roughness of the contact surface and using soft seals, part holding ability of the vacuum vise was significantly improved. In the final section, surface roughness and vibration data obtained from machining the workpieces held by vacuum vise and normal vise on CNC machining center were compared. It was indicated that the results obtained with the vacuum vise were approximately 7-10% better than those with the normal vise. Obtained findings showed that using vacuum vise shortens production time and improves product surface quality. In summary, it was concluded that vacuum vise can be used as a workholding device in almost all industries and applications and is more efficient option compared to the traditional vise.