Türkiye'de doğal afet lojistiği-6 Şubat depremi incelemesi
Natural disaster logistics in Turkey-February 6th earthquake review
- Tez No: 902192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPER SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Doğal afetlerin bireyler, toplumlar ve devletler üzerinde çok boyutlu derin etkileri mevcuttur. Doğal afetler önlenemez, ancak doğal afetlerin meydana getirdiği olumsuz etkiler, doğru afet yönetimi uygulamaları ile önlenebilmektedir. Bu bağlamda, doğal afet yönetiminin önemli bir aktörü olan doğal afet lojistiği kavramı öne çıkmaktadır. Doğal afet lojistiği, acil durumlar sonrasında ihtiyaç duyulan malzemelerin, hizmetlerin ve bilgilerin etkin bir şekilde yönetilmesi sürecidir. Afet durumlarında afetzedelere hızlı bir şekilde yardım ulaştırmak için gerekli olan ekipman ve kaynakların planlanması, taşınması, depolanması ve dağıtımının sağlanması, doğal afet lojistiği faaliyetleri kapsamında gerçekleşmektedir. Sıklıkla doğal afetlerin yaşandığı Türkiye için doğal afet lojistiği kavramı kritik bir önem taşımaktadır. Özellikle 6 Şubat tarihinde yaşanan acı depremler ve deprem sonrası müdahale süreçleri, konunun önemini gözler önüne sermektedir. Tez çalışmasında, afet lojistiğinin önemi vurgulanarak bilimsel çalışmalar, makaleler, kitaplar ve gazeteler gibi kaynaklar ışığında dünyada ve Türkiye'de doğal afet lojistiği uygulamaları ele alınmıştır; elde edilen bilgiler ışığında mevcut durumlar analiz edilmeye çalışılmıştır. Türkiye'nin 6 Şubat depremi sürecinde uyguladığı afet lojistiği faaliyetlerinin güçlü ve zayıf yönleri ortaya koyularak, geleceğe yönelik tehdit ve fırsat durumları analiz edilmeye çalışılmıştır. Özellikle beklenen İstanbul depremi gibi büyük bir tehlike ile karşı karşıya olan Türkiye'nin deprem öncesi ve deprem sonrası planlarını titizlikle oluşturması gerekmektedir. Bu planlar oluşturulurken, 6 Şubat depremi gibi acı tecrübelerden çıkarılan derslerin dikkate alınması ve doğal afet lojistiği uygulamalarının iyileştirilmesi, ülkenin bekası için oldukça büyük bir önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Natural disasters have multifaceted and profound impacts on individuals, communities, and governments. While natural disasters cannot be prevented, the negative effects they create can be mitigated through effective disaster management practices. In this context, the concept of disaster logistics, which is a key actor in disaster management, comes to the forefront. Disaster logistics is the process of effectively managing the materials, services, and information needed in the aftermath of emergencies. It encompasses the planning, transportation, storage, and distribution of the equipment and resources necessary to quickly deliver aid to disaster victims. For Turkey, which frequently experiences natural disasters, the concept of disaster logistics holds critical importance. The tragic earthquakes that occurred on February 6, along with the subsequent response processes, highlight the significance of this issue. In this thesis, the importance of disaster logistics is emphasized, and applications of disaster logistics in the world and Turkey are examined in light of scientific studies, articles, books, and newspapers. Based on the information obtained, an analysis of the current situation is attempted. The strengths and weaknesses of the disaster logistics activities implemented by Turkey during the February 6 earthquake process are identified, and potential threats and opportunities for the future are analyzed. Given the looming danger of a major earthquake, such as the anticipated Istanbul earthquake, Turkey needs to meticulously develop its pre- and post-earthquake plans. While creating these plans, it is crucial to take into account the lessons learned from painful experiences like the February 6 earthquake and to improve disaster logistics practices, as these are of paramount importance for the country's survival.