Factors affecting commercial banking growth in Iraq
Irak'ta ticari bankacılığın büyümesini etkileyen faktörler
- Tez No: 902227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KENAN ERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, Irak'taki ticari bankalardaki mevduatların büyümesini etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, 2014-2020 döneminde faaliyet gösteren ticari bankaların yıllık finansal tablolarına ilişkin verilerin toplanması ve analiz edilmesiyle gerçekleştirildi. Ayrıca, bu bankaların müşterilerine 1003 anket formu dağıtıldı ve dış denetçi olarak çalışan denetçilerin görüşleri de toplandı. Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paket Programı (SPSS) kullanılarak, bağımsız değişkenler ile bağımlı değişken arasındaki korelasyon ve regresyon ve regresyonun incelenmesini içeren istatistiksel analizlerden derlenmiştir. Çalışma şu sonuçlara ulaşmıştır; faiz oranının banka mevduatları üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi vardır, enflasyon oranının banka mevduatları üzerinde negatif ve anlamlı bir etkisi vardır, bankacılık bilinci ile mevduatlar arasında anlamlı bir etki vardır, kişi başına düşen ortalama gelir ile ilişki önemsizdir, ancak bu ilişki doğrudandır. Bağımsız değişken (kişi başına düşen ortalama gelir) ile bağımlı değişken (toplam mevduatlar) arasında pozitif bir ilişki vardır, yani bir birimlik artış, kişi başına düşen ortalama gelir ile ilişkiyi etkiler, bankaların özellikleri ile banka mevduatlarının büyüklüğü arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır, bankaların itibarı ve tanınmışlığı ile banka mevduatlarının büyüklüğü arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır, dış Denetim Raporunun Kalitesi ile Banka Mevduatlarının Büyüklüğü arasında bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the factors affecting the growth of deposits in Iraqi commercial banks. Data were collected and analyzed from the annual financial statements of commercial banks operating between 2014 and 2020. Additionally, 1,003 questionnaire forms were distributed to the customers of these banks, and the opinions of external auditors were also collected. The statistical analysis involved studying the correlation and regression between the independent variables and the dependent variable using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) program. The study reached the following conclusions: There was a positive significant effect of interest rates on bank deposits. There was a negative significant effect of the inflation rate on bank deposits. There was a significant effect of banking awareness on deposits. The relationship between average per capita income and deposits was insignificant, though it was a direct relationship, with a positive correlation between average per capita income and total deposits. Any increase in per capita income had an effect on the total deposits. There was a statistically significant relationship between the traits of the banks and the size of bank deposits. There was a statistically significant relationship between the reputation and fame of the banks and the size of bank deposits. There was also a relationship between the quality of the external audit report and the size of bank deposits.