Examining a self-regulated continuing professional development model
Öz yönlendirmeli sürekli mesleki gelişim modelinin incelenmesi
- Tez No: 902237
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE SİNEM GENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Öğretmenlerin sürekli olarak kişisel, profesyonel, kurumsal, ulusal veya uluslararası ihtiyaçlardan kaynaklanan ortaya çıkan talepler doğrultusunda öğretimlerini güncellemeleri ve uyarlamaları gerektiği inkar edilemez. Herkese uyan tek bir hizmet için mesleki gelişim modeli mevcut olmasa da, öğretmenlerin öz yönlendirmeli becerilerinden yararlanarak bu ihtiyaca daha geniş bir ölçekte etkili bir şekilde cevap verilebilir. Bu doktora tezi, eğitim kurumlarında çalışan öğretmenleri daha özerk ve kendi kendini idame ettiren bir öğrenme ortamına dahil ederek geliştirmeyi amaçlayan Öz Yönlendirmeli Sürekli Mesleki Gelişim (SRCPD) modelini geliştirip araştırmıştır. Model iki kısımdır, burada (1) öğretmenler öz-yönlendirmeli öğrenme konusunda eğitildiler ve (2) öz-yönlendirmeli bir öğrenme modeli uyguladılar. Model, andragoji (Knowles, 1975), yansıtıcı düşünme (Schön, 1983), karmaşık dinamik sistem teorisi (Larsen-Freeman, 1997), öz yönlendirmeli öğrenme modeli (Zimmerman, 1998), sosyal-bilişsel teori (Bandura, 1999) ve öğretmen kimliği (Beauchamp & Thomas, 2009) gibi model ve teorilerle desteklenmektedir. Bu keşif vaka çalışmasından elde edilen veriler, bir devlet üniversitesin yabancı diller yüksek okulundan seçilen üç İngilizce eğitmeninin katılımıyla yansıtıcı günlükler, sesli düşünme protokolleri, yarı yapılandırılmış, uyarılmış hatırlama, yapılandırılmamış görüşmeler, gözlemler ve belge analizinden toplanmıştır. Veri analizinin ardından eğitim kurumları ve öğretmenler için çıkarımlar da sunulmuş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is undeniable that teachers are consistently required to adjust and adapt their teaching in line with emerging demands stemming from personal, professional, institutional, national, or international needs. Although there is no existing one-size-fits-all in-service teacher education model, drawing on teachers' self-regulated skills could effectively tackle the issue on a broader scale. This doctoral thesis developed and investigated a Self-Regulated Continuing Professional Development (SRCPD) model from which educational institutions can benefit by empowering their teaching practitioners, engaging them in a more autonomous and self-sustaining learning environment. The model is twofold, whereby (1) teachers were trained in self-regulated learning, and (2) they implemented a self-regulated learning model. The model is underpinned by several former models and theories, namely, andragogy (Knowles, 1975), reflective thinking (Schön, 1983), complex dynamics system theory (Larsen-Freeman, 1997), self-regulated learning model (Zimmerman, 1998), social-cognitive theory (Bandura, 1999), and teacher identity (Beauchamp & Thomas, 2009). Data from this explorative qualitative case study were collected from reflective journals, think-aloud protocols, semi-structured, stimulated-recall, unstructured interviews, observations, and document analysis with the participation of three conveniently selected EFL instructors from a state university's school of foreign languages. Implications for institutions and teachers were also presented and discussed following data analysis.