An exploration of postcolonial feminism in Andrea Levy's The Long Song and Zadie Smith's Swing Time
Andrea Levy'nin The Long Song ve Zadie Smith'in Swing Time adlı eserlerinde postkolonyal feminizmin incelenmesi
  1. Tez No: 902276
  2. Yazar: KANAN AGHASIYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez, Andrea Levy'nin The Long Song ve Zadie Smith'in Swing Time eserlerinin Postkolonyal Feminist Teori ile nasıl etkileşimde bulunarak sömürgeciliğin renkli kadınlar üzerindeki kalıcı etkisini tasvir ettiğini incelemektedir. Levy'nin The Long Song adlı eseri, July ve Kitty gibi karakterler aracılığıyla ırk, cinsiyet ve sömürgeciliğin kesişimselliğini araştırır. Levy, sömürge anlatısı içinde Siyah kadınların seslerini ve deneyimlerini vurgulayarak Avrupamerkezci ve ataerkil perspektiflere meydan okur. July'ın anlatımı üzerinden okuyucular, sömürgeci iktidar dinamiklerinin karmaşıklıklarına ve siyah kadınların baskıya karşı nasıl direnip başa çıktıklarına dair içgörüler kazanırlar. Benzer şekilde, Smith'in Swing Time eseri, isimsiz ana karakter ve isimsiz annesiyle örneklendirilen postkolonyal bağlamda ırk, cinsiyet ve kimliğin kesişimlerini tartışır. Smith, bireysel ve kolektif kimliklerin şekillenmesinde sömürge mirasını sorgular. Hawa ve Tracey gibi karakterler, sömürge ideolojilerinin çağdaş toplum üzerindeki kalıcı etkisini ve renkli kadınların süregelen direnişini vurgular. Sömürge tarihine sıklıkla eşlik eden hüzne rağmen, Levy ve Smith, kimlik ve baskı ile dirençle başa çıkan etkileyici karakterler yaratırlar. Anlatıları aracılığıyla, yazarlar sömürgeciliğin renkli kadınlar üzerindeki kalıcı etkisine ışık tutar ve Postkolonyal Feminist söyleminin nüanslı bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunurlar.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how Andrea Levy's The Long Song and Zadie Smith's Swing Time engage with Postcolonial Feminist Theory to portray the lasting impact of colonialism on women of Color. Levy's The Long Song explores the intersectionality of race, gender, and colonialism through characters like July and Kitty. By highlighting the voices and experiences of Black women within the colonial narrative, Levy challenges Eurocentric and patriarchal perspectives. Through July's narrative, readers gain insight into the complexities of colonial power dynamics and Black women's strategies for navigating and resisting oppression. Similarly, Smith's Swing Time discusses the intersections of race, gender, and identity in the postcolonial context, exemplified by the unnamed protagonist and her unnamed mother. Smith questions the colonial legacy in shaping individual and collective identities. Characters like Hawa and Tracey highlight the lasting impact of colonial ideologies on contemporary society and women of Color's ongoing resistance. Both novels challenge conventional postcolonial narratives by presenting characters who oppose stereotypes. Despite the melancholy often associated with colonial history, Levy and Smith create engaging characters who navigate identity and oppression with resilience. Through their narratives, the authors shed light on the lasting impact of colonialism on women of Color and contribute to a nuanced understanding of Postcolonial Feminist discourse.