A death of one's own: A psychoanalytic reading of resurrecting the self as manifested in The Awakening, The Bell Jar and Hedda Gabler
Kendine ait bir ölüm: Uyanış, Sırça Fanus ve Hedda Gabler eserlerinde benliğin yeniden doğuşunun psikanalitik okuması
- Tez No: 902290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
İntihar teması insan doğasının karmaşıklığını anlamayı sağlayan bir konu olmuştur. İntihar fikri veya eylemi, bireyin varoluşsal sorgulamalarını keşfetmeye ilişkin bireyin varoluşunu çelişkili bir şekilde kanıtlayan bir yöntemdir. Edebiyat tarihi boyunca intihar, antik Yunan trajedilerinden ve Shakespeare'in kahramanlık motifi içeren intiharlarından modern dönem eserlerine kadar sık rastlanan temel bir konu haline gelmiştir. Özellikle edebiyatta kadın intiharları; toplumsal baskılar, trajik aşk ve ruhsal sorunların yol açtığı kimlik arayışının trajik bir sonucu olarak yorumlanmıştır. Benzer şekilde, bu teze konu olan kadın ana karakterlerin, benlik arayışları ve kendini keşfetmeleri sonucunda kendilerine ait bir ölüm tasarladıkları düşünülmektedir. Ancak, yaşadıkları acılar kendi benliğini keşfetme yolculuğunda deneyimledikleri geçici bir süreçtir ve gerçek benliklerini keşfetmek amacıyla kahramanlık unsurları içeren içsel yolculuklarında ilerlemektedirler. Bu tezin amacı, teze konu olan kadın karakterlerin kendilerini keşfetme yolculuklarını ve benlik arayışlarına devam etme biçimlerini, gerçek benliğe ve yeniden doğuşa doğru ilerlemelerini bireyleşme süreci açısından incelemektir.
Özet (Çeviri)
Suicide is a theme that allows one to understand the complexities of human nature. Contemplation or committing suicide is a way to explore one's existential questionings, and it can serve as a means to assert their existence in a paradoxical way. Throughout the history of literature, suicide has been a prevalent theme, from the ancient Greek tragedies and Shakespearean heroic suicides to modern works. Female suicide in literature, in particular, has been considered a tragic result of the quest for identity triggered by societal constraints, tragic love, and mental problems. Similarly, the female protagonists that are subject to this thesis have been considered to have designed a death of their own as a result of their search for identity and self-discovery. However, their suffering is a temporary stage during their journey of self-discovery, and they advance in their heroic inner journey toward their authentic self. This thesis aims to discuss the journey of self-discovery of the female protagonists who are subject to this thesis and how they navigate their quest for identity by examining their progression towards self-authenticity and rebirth through the individuation process.