İslam hukuku açısından erkek bedenine estetik müdahale
Aesthetic intervention on the male body in terms of Islamic law
  1. Tez No: 902289
  2. Yazar: EŞREF SARITAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERVE ÖZAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde estetik amaçlı müdahaleler daha önce görülmemiş bir biçimde artış göstermiş ve hızla artış göstermeye de devam etmektedir. Bilim ve teknolojinin sağlık alanında oluşturduğu güven ortamı, insanları deforme olmuş bedenlerini iyileştirmeye yahut hali hazırdaki bedenlerini daha güzel görünmek için estetik amaçlı cerrahi müdahalelere rahatlıkla başvurabilecekleri düşüncesine sevk etmiştir. Tüketim kültürünün etkisi altına giren bedene yönelik müdahaleler zamanla kapitalist sistemin yeni ve güçlü bir ticaret kapısına dönüşmüştür. Batı kültürünün hükmettiği bu durum tüm toplumları etkilediği gibi İslam toplumunu da etkisi altına almıştır. Daha çok kadınların genç ve güzel görünmeye meyilli yapısıyla ilişkili olan söz konusu işlemler, bilhassa son zamanlarda erkekler arasında da ciddi anlamda artış göstermeye başlamış, iki cinsi de bu alanlara ciddi bir sermaye sarf etmeye itmiştir. Öyle ki tüm dünya genelinde estetiğe harcanan sermaye Afrika büyüklüğündeki bir kıtanın sağlık ve gıda ihtiyacını giderecek seviyeye ulaşmıştır. Bu alanda yapılan araştırmaların yetersiz olması kapitalist sistemin gelir kapısı olarak gördüğü estetik müdahalelere pek çok insanın sorgusuz bir şekilde başvurmasına sebebiyet vermektedir. Tezimiz, erkek bedeni üzerinde gerçekleştirilen estetik müdahaleler ile sınırlandırılarak daha önce müstakil bir başlık halinde herhangi bir araştırmaya konu olmayan faydalı bir çalışma sunma gayreti içerisinde olacaktır. Tezin birinci ve ikinci bölümleri erkek bedenine yönelik yasak ve meşru estetik müdahalelerin klasik eserlerde yer alan örneklerinin bulunması ve bu müdahalelerin gerekçelerinin tespit edilmesi üzerine yoğunlaşmaktadır. Tezin üçüncü ve nihai bölümü ise günümüzde artış gösteren ve erkekler tarafından tercih edilen estetik müdahalelerden saç ekimi, botoks ve jinekomasti ameliyatlarını ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, aesthetic interventions have increased in an unprecedented way and continue to increase rapidly. The environment of trust created by science and technology in the field of health has led people to think that they can easily resort to aesthetic surgical interventions to heal their deformed bodies or to make their existing bodies look more beautiful. It has turned into a new trade gateway of the capitalist system through interventions on the body that are under the influence of consumer culture. This new situation which is a part of western culture, has affected all societies as well as the Islamic society. These transactions, which are mostly related to women's tendency to look young and beautiful, have started to increase significantly among men, especially recently, and have pushed both genders to spend serious capital in these areas. So much so that the capital spent on aesthetics throughout the world has reached a level that can meet the health and food needs of a continent the size of Africa. The inadequacy of research in this field causes many people to resort to aesthetic interventions, which the capitalist system sees as a gateway to commerce without question. Our thesis will be limited to aesthetic interventions performed on the male body and will endeavor to present a useful study that has not been the subject on any research as a separate title before. The first and second parts of the thesis focus on finding examples of legitimate and prohibited aesthetic interventions on the male body in classical works and determining the reasons for these interventions. The third and final part of the thesis deals with hair transplantation, botox and gynecomastia surgeries, which are among the aesthetic interventions that are increasing today and preferred by men.