Ferec Ba'd eş-Şidde'nin söz varlığı
Ferec Ba'd eş-Şidde vocabulary
- Tez No: 902387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1013
Özet
1451 yılında Edirne'de istinsah edilen Ferec Ba'd eş-Şidde isimli eserin Budapeşte nüshası esas alınarak yapılan bu çalışma eserin söz varlığını ortaya çıkarmak üzerine inşa edilmiştir. Üzerinde çalışma yaptığımız eser Macar Bilimler Akademisi Kitaplığının Orientalistik bölümü numara 71'de kayıtlıdır. FBŞ üzerine Türkiye'de ve yurt dışında çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Eserin metin neşri György Hazai ve Andreas Tietze tarafından 2006 yılında yapılmıştır. Daha sonra bu eser, Türkiye'de 2017 yılında TÜBA tarafından Ferec Ba'd eş-Şidde (İnceleme-Metin-Tıpkıbasım) I-II adıyla tekrar basılmıştır. Tezimizde György Hazai ve Andreas Tietze tarafından hazırlanan metin esas alınmıştır. Çalışmamız Giriş, Ferec Ba'd eş-Şidde'nin Söz Varlığı ve Özel isimler Sözlüğü olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Ferec Ba'd eş-Şidde hakkında genel bir bilgi verildikten sonra eserin konusu ve nüshaları üzerinde durulmuştur. Ferec Ba'd eş-Şidde'nin Söz Varlığı bölümünde alfabetik sıra gözetilerek metnin sözlüğü oluşturulmuştur. Kelimelerin anlamları metindeki bağlamlara dikkat edilerek verilmiştir. Örnek cümlelerle birlikte çalışma desteklenerek kelimelerin geçtiği sayfa ve satırlar belirtilmiştir. Bunun yanı sıra metin içerisinde yer alan deyimler, atasözleri, ikilemeler ve kalıp sözler de alt başlıklar hâlinde listelenmiştir. Son olarak da Ferec Ba'd eş-Şidde'nin Özel İsimler Sözlüğü oluşturularak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which was based on the Budapest copy of the work named Ferec Ba'd eş-Şidde, which was copied in Edirne in 1451, was built on revealing the vocabulary of the work. The work we are working on is registered in the Orientalistic section number 71 of the Hungarian Academy of Sciences Library. Various studies have been conducted on FBŞ in Turkey and abroad. The text of the work was published by György Hazai and Andreas Tietze in 2006. Later, this work was reprinted in Turkey in 2017 by TÜBA under the name Ferec Ba'd Eş-Şidde (Review-Text-Mixed Edition) I-II. Our thesis is based on the text prepared by György Hazai and Andreas Tietze. Our study consists of two parts: Introduction, Ferec Ba'd eş-Şidde's Vocabulary and Proper Nouns Dictionary. In the introduction, after giving general information about Ferec Ba'd eş-Şidde, the subject and copies of the work are emphasized. In the Vocabulary section of Ferec Ba'd eş-Şidde, a dictionary of the text was created in alphabetical order. The meanings of the words are given by paying attention to the contexts in the text. The study is supported with sample sentences and the pages and lines where the words appear are indicated. In addition, the idioms, proverbs, reduplications and formulaic expressions in the text are also listed under subheadings. Finally, the work was completed by creating the Dictionary of Proper Names of Ferec Ba'd eş-Şidde.