Improving the cooling efficiency of the water-cooling system for electric bus battery modules
Elektrı̇klı̇ otobüs akü modüllerı̇ ı̇çı̇n su soğutma sı̇stemı̇nı̇n soğutma verı̇mlı̇lı̇ğı̇nı̇n artırılması
  1. Tez No: 902415
  2. Yazar: NAZLICAN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK AYTAÇ, DOÇ. DR. ATA HANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine ve Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Karbondioksit seviyesindeki artış küresel ısınmaya yol açmaktadır ve bu durumun önüne geçebilmek için elektrikli araçların kullanımının yaygınlaştırılması gerekmektedir. Elektrikli araçların üretiminde batarya verimliliğinin sağlanması önemli bir konudur ve batarya sıcaklığını optimum seviyede tutmak büyük bir zorluktur. Bu nedenle, verimli bir Batarya Termal Yönetim Sistemi'ne (BTMS) ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, elektrikli otobüslerde kullanılan lityum-iyon batarya kullanan sıvı soğutmalı Batarya Termal Yönetim Sistemi analiz edilmiş ve toplam performansını iyileştirmek için çeşitli modifikasyonlar yapılmıştır. Elektrikli otobüslerde kullanılan batarya soğutma modülü referans alınarak çeşitli modifikasyonlar yapılmış, ardından CFD yöntemi kullanılarak akış ve termal analiz gerçekleştirilmiştir. Referans modülün tasarımında iki modifikasyon yapılmış ve üç farklı sistem farklı çalışma koşullarında analiz edilmiştir. Modifiye edilmiş su soğutma sistemlerinde, sistemin toplam performansını iyileştirmek amacıyla su giriş ve dönüş parçaları modifiye edilmiştir. Ayrıca, sistemin farklı koşullardaki davranışını belirlemek amacıyla üç faklı su debisinde sayısal analizler gerçekleştirilmiştir. Sayısal analiz sonuçları, su giriş kısmının değiştirildiği ilk modifikasyonda, basınç düşüşünün referans geometriye kıyasla 2 m/s, 1 m/s ve 0.5 m/s su hızlarında sırasıyla %66.36, %63.72 ve %58.31 oranında azaldığını göstermiştir. Ek olarak, su giriş ve dönüş parçalarının değiştirildiği ikinci modifikasyonda, basınç düşüşü referans geometriye kıyasla 2 m/s, 1 m/s ve 0.5 m/s su hızlarında sırasıyla %70.93, %67.91 ve %60.97 oranında azalmıştır. Basınç düşüşü doğrudan pompalama gücünü etkilediği için, iki modifikasyonun kullanılması ile basınç düşüşü azaltılarak sistemin toplam verimliliği artırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in carbon dioxide levels leads to global warming and in order to prevent this situation, the use of electric vehicles should be widespread. Ensuring battery efficiency in the production of electric vehicles is an important issue and keeping the battery temperature at optimum level is a great challenge. Therefore, an efficient Battery Thermal Management System (BTMS) is required. In this study, a liquid cooled Battery Thermal Management System used in electric buses which uses lithium-ion battery was analyzed and different modifications were done for improving its overall performance. The battery cooling module used in electric buses is taken as a reference and various modifications are made, followed by flow and thermal analysis using the CFD method. Two modifications were made in the design of the reference module and three different systems analyzed at different working conditions. In the modified water-cooling systems, water entrance and return parts were modified in order to improve the overall performance of the system. Also, numerical simulations were done at three different water flow rates in order to determine the behavior of the system at different conditions. Numerical analyses results indicated that in the first modification where water entrance part was modified, pressure drop decreased as 66.36%, 63.72%, and 58.31% respectively at 2 m/s, 1 m/s and 0.5 m/s water velocities in comparison with reference geometry. In addition, in the second modification where water entrance and return parts were modified, pressure drop decreased as 70.93%, 67.91%, and 60.97% respectively at 2 m/s, 1 m/s and 0.5 m/s water velocities in comparison with reference geometry. As pressure drop directly affect pumping power, the overall efficiency of the system improves by decreasing pressure drop using two modifications.