Tavuk etlerinde zerdeçal ve vakum ambalajlamanın bazı kalite kriterleri üzerine etkisi
The effect of turmeric and vacuum packaging on some quality criteria in chicken meats
- Tez No: 902539
- Danışmanlar: PROF. DR. BUKET ER DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Beslenme ve Diyetetik, Food Hygiene and Technology, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Analizleri ve Beslenme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tavuk eti, zengin besin içeriği ve kolay ulaşılabilir olması nedeniyle yaygın tüketilen bir gıdadır. Bu çalışmada vakum paketleme ve zerdeçal kullanımının 11 günlük buzdolabı sıcaklığında (+4 °C) muhafaza sırasında tavuk göğüs etlerinde mikrobiyolojik, fiziksel, kimyasal ve tekstürel değişiklikler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Tavuk göğüs etleri, sadece vakum paketlemenin yapıldığı kontrol grubu ve zeytinyağı içerisinde %4 zerdeçal içeren zerdeçal grubu olmak üzere iki gruba ayrılarak vakum paketlenmiştir. 1., 4., 7., 9. ve 11. günlerde örneklerde pH, su tutma kapasitesi, pişirme kaybı, mikrobiyolojik analizler, tekstür profil analizi ve tiyobarbitürik asit reaktif madde (TBARS) analizleri yapılmıştır. Muhafaza süresince pH, su tutma kapasitesi, toplam aerobik mezofilik bakteri (TAMB) sayısı ve Staphylococcus spp. sayısında genel olarak artış gözlenmiştir. Zerdeçal grubunun pH değerleri kontrol grubuna göre genel olarak yüksek bulunmuştur. Muhafazanın 1. gününde kontrol grubunun su tutma kapasitesi ve zerdeçal grubunun pişirme kaybı daha yüksek bulunmuştur. Muhafazanın 9. gününde zerdeçal grubu kontrol grubuna göre daha yüksek TBARS değerine sahiptir. Kontrol ve zerdeçal gruplarının 9. ve 11.
Özet (Çeviri)
Chicken meat is widely consumed food due to its rich nutritional content and easy accessibility. In this study, the effect of vacuum packaging and turmeric usage on microbiological, physical, chemical, and textural changes in chicken breast meats during storage at refrigerator temperature (+4°C) for 11 days has been investigated. Chicken breast meats were divided into two groups: a control group where only vacuum packaging was applied, and a turmeric group containing 4% turmeric in olive oil, and then vacuum packaged. On the 1st, 4th, 7th, 9th, and 11th days, pH, water holding capacity, cooking loss, microbiological analyses, texture profile analysis, and thiobarbituric acid reactive substance (TBARS) analyses were conducted on the samples. A general increase in pH, water holding capacity, total aerobic mesophilic bacteria (TAMB) count and Staphylococcus spp. count was observed during storage. The pH values of the turmeric group were generally found to be higher compared to the control group. On the 1st day of storage, the control group exhibited higher water holding capacity, while the turmeric group showed higher cooking loss. On the 9th day of storage, the turmeric group had a higher TBARS value compared to the control group.