Farklı iller için güneş-hidrojen hibrit enerji sistemiyle hidrojenüretim kapasitesinin incelenmesi
Investigation of hydrogen production capacity with solar-hydrogen hybrid energy system for different provinces
- Tez No: 902573
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA TELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, farklı illerde güneş-hidrojen hibrit enerji sistemleriyle hidrojen üretim kapasitesinin incelenmesine odaklanmaktadır. Fosil yakıtların çevresel etkileri ve yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi artmaktadır. Güneş enerjisi, geniş kullanılabilirliği ve sürdürülebilirliği nedeniyle öne çıkan bir kaynaktır. Araştırma kapsamında, Ankara ve Hatay illerindeki güneş enerjisi potansiyeli değerlendirilmiş ve bu potansiyelin hidrojen üretiminde nasıl kullanılabileceği analiz edilmiştir. PVSyst yazılımı kullanılarak, her iki ildeki güneş enerjisi sistemlerinin performansı simüle edilmiştir. Elde edilen verilerle güneş enerjisiyle çalışan elektrolizörler kullanılarak hidrojen üretim kapasitesi hesaplanmıştır. Çalışma güneş-hidrojen hibrit enerji sistemlerinin farklı coğrafi bölgelerde uygulanabilirliğini ve bu sistemlerin çevresel sürdürülebilirliğe katkısını göstermektedir. Ankara ve Hatay illerindeki güneş enerjisi verileri, bu bölgelerde potansiyel hidrojen üretim kapasitesini ortaya koyarak, gelecekteki enerji politikaları ve yatırımları için önemli bilgiler sunmaktadır
Özet (Çeviri)
This study focuses on examining the hydrogen production capacity using solar-hydrogen hybrid energy systems in different provinces. The environmental impacts of fossil fuels and the importance of renewable energy sources are increasing. Solar energy stands out as a prominent source due to its wide availability and sustainability. The research evaluates the solar energy potential in the provinces of Ankara and Hatay and analyzes how this potential can be utilized for hydrogen production. The performance of solar energy systems in both provinces was simulated using PVSyst software. The obtained data was used to calculate the hydrogen production capacity using solar-powered electrolyzers. The results demonstrate the applicability of solar-hydrogen hybrid energy systems in different geographical regions and their contribution to environmental sustainability. The solar energy data from Ankara and Hatay reveal the potential hydrogen production capacity in these regions, providing important information for future energy policies and investments.