Farklı lineer hızlandırıcılarda sun nuclear arccheck ölçüm sistemi ile cihaz spesifik kalite kontrollerin değerlendirilmesi
Evaluation of device specific quality controls with the sun nuclear arccheck measurement system in different linear accelerators
- Tez No: 902619
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE UĞURLUER SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Radyoterapide kalite kontrol testlerinin amacı, radyasyon dozunun doğru verilmesinin sağlanması ve hataların minimuma indirilmesidir. Tedavi cihazlarının günlük, aylık ve yıllık kalite kontrol ölçümlerinin olabildiğince minimum belirsizlik ve maksimum doğrulukla gerçekleştirilmesi için yeni sistemler geliştirilmiştir. Bu çalışmada 3 boyutlu ölçüm sistemleri kullanılarak farklı lineer hızlandırıcılarda (Varian marka Ethos lineer hızlandırıcı ve Varian marka Truebeam lineer hızlandırıcı) kalite kontrol ölçümleri kapsamında Arccheck ve Isocal fantom kullanarak 3 aylık sürede her iki cihazda ayrı ayrı 15 ölçüm alınmıştır. Bu cihazlarda Arccheck fantom ile yapılan kalite kontrol ölçümünde; zamana göre ışın profillerinden elde edilen düzgünlük ve simetri değişimi, gantri açısı ve dönüşüne bağlı olarak izomerkez etrafında nasıl hareket ettiği, çok yapraklı kolimatör (ÇYK) konumu ve kolimatör konumu arasındaki farkların belirlendiği ve ışın tekrarlanabilirliği testleri yapılmıştır. Arccheck ile gerçekleştirilen bu testlerin akabininde Isocal fantom ile her iki lineer hızlandırıcıda MPC (makine performans kontrolü) testi gerçekleştirilmiştir. Bu testte ise zamana göre ışın merkezinin değişimi, izomerkez boyutu değişimi ve dozun değişimi incelenmiştir. Bu çalışmada, Arccheck'teki değişim parametreleri ile MPC'deki değişim parametrelerinin zamana göre değişimine ve birbirine uyumuna, ayrıca MPC'nin Arccheck için destekleyici bir yöntem olup olmadığının değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Alınan ölçümlerin kendi tolerans limitlerinin içinde olduğu bulunmuştur, ayrıca Arccheck ve MPC sistemlerinin sonuçları birbiriyle uyumludur. Bu iki sistemin test parametrelerinin birbirine yakın sonuç vermesi, MPC'nin Arccheck için destekleyici bir sistem olduğunu gösterir. Sonuç olarak bu iki sistem de VMAT tedavi tekniğinde lineer hızlandırıcıların makine spesifik kalite kontrolleri için güvenilir, kullanışlıdır ve klinikte uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of quality control tests in radiotherapy is to ensure that the radiation dose is delivered correctly and to minimize errors. New systems have been developed to perform daily, monthly and annual quality control measurements of treatment devices with as little uncertainty and maximum accuracy as possible. In this study, within the extent of quality control measurements on different linear accelerators (Varian brand Truebeam linear accelerator and Varian brand Ethos linear accelerator) using 3D measurement systems, 15 measurements were taken separately on both devices in a 3-month period using Arccheck and Isocal phantom. In the quality control measurement made with Arccheck phantom on these devices; The flatness and symmetry change obtained from the beam profiles by time, how it moves around the isocenter depending on the gantry angle and rotation, the differences between the multi-leaf collimator (MLC) position and the collimator position were determined, and beam repeatability tests were performed. Following these tests performed with Arccheck, MPC (machine performance control) tests were performed on both linear accelerators with Isocal phantom. In this test, the change in beam center, change in isocenter size and change in dose by the time were examined. This study aims to evaluate the time-dependent response and compatibility of the change parameters in Arccheck and the change parameters in MPC, as well as whether MPC is a supporting method for Arccheck. The measurements taken were found to be within their tolerance limits, and the result of the Arccheck and MPC systems are compatible with each other. The fact that the test parameters of these two systems are close to each other shows that MPC is a supporting system for Arccheck. As a result, both systems are reliable, useful and clinically applicable for machine specific quality control of linear accelerators in the VMAT treatment technique.