Endolarengeal cerrahide yüksek akımlı nazal kanül oksijen ve jet ventilasyon tekniklerinin oksijenizasyon üzerine etkilerinin karşılaştırılması: randomize kontrollü çalışma
Comparison of the effects of high-flow nasal cannula oxygen and jet ventilation techniques on oxygenation in endolaryngeal surgery: A randomized controlled study
- Tez No: 902624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ALTUN BİNGÖL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Endolarengeal cerrahiler, cerrah ve anestezistin aynı cerrahi alanda çalışmasını gerektirir. Bu cerrahi işlem sırasında farklı ventilasyon stratejileri kullanılmaktadır. Kullanılan ventilasyon yöntemleri, kateter ya da endotrakeal tüp içermesi nedeniyle cerrahi görüşü etkilemektedir. Son yıllarda, apneik oksijenizasyon yöntemi olan HFNC kullanımının yoğun bakım dışında ameliyathane ortamında özellikle minör cerrahi prosedürlerde kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bu randomize kontrollü çalışmanın amacı, endolarengeal cerrahi geçirecek hastalarda HFJV ile HFNC tekniklerinin oksijenizasyon üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Etik kurul kurul onayı ve hasta onamını takiben genel anestezi altında endolarengeal cerrahi geçirecek 18 yaşından büyük, ASA I-II olan 36 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrılarak bir gruba HFJV diğer gruba HFNC yöntemi uygulandı. Bütün hastalarda PaCO2, PaO2, Ph, HCO3, BE, Hb, laktat değerleri ile vital parametreler olarak OAB, KH, SpO2 düzeyleri indüksiyon öncesi (T0) bazal değerler olarak, indüksiyon sonrası 10. dak (T1), 20. dak. (T2), 30.dak. (T3) ve operasyon sonu (T4) olmak üzere 5 farklı zamanda kaydedildi. Ek olarak operasyon süresi, operasyon süresi boyunca solunumsal ve hemodinamik parametrelerdeki değişiklikler değerlendirildi. Bulgular: HFJV ve HFNC uygulanan hasta gruplarını PaCO2 değerleri açısından kıyasladığımızda 0. ve 10. dk'da PaCO2 değerleri benzer saptandı (p=0.691, p=0.065). 20, 30. dk ve operasyon sonu PaCO2 değerleri ise HFNC grubunda, HFJV grubuna göre istatiksel olarak anlamlı olup yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Endolaryngeal surgeries require the surgeon and anesthetist to work in the shared surgical area. Different ventilation strategies are used during this surgical procedure. The ventilation methods used may affect surgical visibility due to the presence of a catheter or endotracheal tube. In recent years, the use of HFNC, an apneic oxygenation method, has become widespread in the operating room, particularly for minor surgical procedures, outside of the intensive care unit. The aim of this randomized controlled study is to compare the effects of HFJV and HFNC techniques on oxygenation in patients undergoing endolaryngeal surgery. Materials and Methods: Following approval from the ethics committee and obtaining patient consent, 36 patients over the age of 18, classified as ASA I-II, undergoing endolaryngeal surgery under general anesthesia were included in the study. Patients were randomly divided into two groups, with one group receiving the HFJV method and the other receiving the HFNC method. In all patients, PaCO2, PaO2, pH, HCO3, BE, Hb, lactate values, as well as vital parameters such as OAB, HR, and SpO2 levels, were recorded at five different time points: baseline (T0) before induction, 10 minutes after induction (T1), 20 minutes (T2), 30 minutes (T3), and at the end of the surgery (T4). Additionally, changes in respiratory and hemodynamic parameters during the operation were evaluated, along with the duration of the surgery. Results: When comparing the groups of patients receiving HFJV and HFNC in terms of PaCO2 values, similar values were observed at 0 and 10 minutes (p=0.691, p=0.065).