Larengofarengeal reflü hastalığında larenksteki mukozal empedans değerlerinin hastalığa etkisi
- Tez No: 597418
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH SERDAR AKYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Larengofaringeal reflü hastalığının (LFR) tanısının konulması oldukça zordur. Tanı için reflü bulgu skoru (RFS) ve reflü semptom indeksi (RSI) önerilmiştir, ancak bunların hiçbiri altın standart değildir. LFR hastalarında ve sağlıklı hasta grubundaki farklı larenks ve farenks alanlarındaki mukozal empedans değerlerinin ölçümünü yaparak yeni bir tanı aracını ortaya çıkarmayı amaçladık. Larenks hastalıkları dışında farklı KBB patolojisi nedeniyle opere edilen toplam 91 hasta (38 kadın) çalışmaya dahil edildi. Dışlama kriterleri; üst gastrointestinal sistem veya larengeal cerrahi öyküsü, devam eden proton pompa inhibitörü kullanımı, larengeal hastalıklar (larenjit, bening kitleler, nodül, polip…), baş ve/veya boyun bölgesine radyoterapi öyküsü, larengeal karsinom. Hastalar RSI ve RFS'ye göre dört gruba ayrıldı. Normal değerler RSI için
Özet (Çeviri)
There are great difficulties for the diagnosis of laryngopharyngeal reflux disease (LPR). Reflux finding score (RFS) and reflux symptom index (RSI) were proposed for the diagnosis however their value is questionable. We propose a new diagnostic tool with the measurement mucosal impedance in different areas of of larynx and pharynx in patients with LPR and controls. In total 91 patients (38 female) were included who were operated for different ENT pathologies other than laryngeal diseases. Exclusion criteria; previous upper gastrointestinal or laryngeal surgery, on-going proton pump inhibitor treatment, other laryngeal disorders, previous radiotherapy in the head and neck, laryngeal carcinoma. Patients were divided into four groups according to RSI, RFS. Normal values were accepted