İki yaş ve altı orta-ağır atopik dermatitli çocuk olgularda Türk kültürüne özgü besinlerle Ig E aracılı alerji
Ig E-mediated allergy to foods specific to Turkish culture in children aged two years or younger with moderate to severe atopic dermatitis
- Tez No: 650860
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU BAKIRTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Atopik dermatit (AD) en sık iki yaş altındaki çocuklarda görülür. Orta ve ağır şiddette atopik dermatitli hastaların yaklaşık üçte birinde Ig E aracılı besin alerjisi izlenir. Bu olgularda tüm dünyada bu yaş grubunda sık tüketilen süt ve yumurta yanında ülkelerin coğrafi yapıları ve mutfak kültürlerine özgü besinlerle de duyarlanma olabilmektedir. Prospektif olgularımız arasında da deri 'prick' testinde en çok duyarlanmanın yumurta ve sütten sonra kendi kültürümüze özgü susam, fındık, ceviz, gibi gıdalarla olduğu saptanmıştır. Türk mutfak kültürüne özgü besinlere Ig E aracılı duyarlanma (%32,4) ve alerjik reaksiyonun (%10,8) azımsanmayacak kadar olduğu görülmüştür. Mutfak kültürümüze özgü besinle duyarlanma genellikle standart 6 alerjik besinden birine duyarlanmaya eşlik etmekte (%29,7), tek başına ise düşük oranda (%%2,7) izlenmektedir. Retrospektif incelememizde besinle ilişkili tip 1 alerjik reaksiyon öyküsünün olguların %33,9'unda olduğu, bu olguların ise %91,1'inde besinle ilk karşılaşmalarında reaksiyon geliştiği ve en sık reaksiyona neden olan besinlerin süt ve yumurta olduğu saptanmıştır. Besin alerjisinin doğru teşhisi doğru tedavi ve gereksiz diyetlerin önlenmesi için önemlidir. Orta-ağır atopik dermatitli hastalarda, dikkatli öykü alımı, besin alerjisi test panellerine şüphelenilen mutfak kültürümüze özgü sık tüketilen ceviz, fındık, mercimek, badem ve Antep fıstığının eklenmesi ve bu besinlere duyarlı ancak tüketmeyen olgularda tanıların besin yükleme testleri ile doğrulanması akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Atopic dermatitis (AD) most commonly occurs in children under two years of age. Approximately one third of patients with moderate to severe atopic dermatitis have Ig E-mediated food allergy. In addition to milk and egg frequently consumed in this age group worlwide, sensitization may also develop with the geographical structures of the countries and foods specific to their cousine cultures. Among our prospective cases, it was found that the most common sensitized foods in skin 'prick' test following egg and milk were sesame, hazelnut, walnut, which are specific to our cousine culture. It was observed that the rates of Ig E-mediated sensitization (32.4%) and allergic reaction (10.8%) to foods specific to the Turkish cuisine culture were notable. Food sensitization to foods specific to our cousine culture is usually accompanied by sensitization to one of the six major food allergens (29.7%), while the rate of sensitization to foods specific to our cousine culture alone is low (2.7%). Our retrospective analysis revealed that 33.9% of the patients had a history of food-associated type 1 allergic reaction, 91.1% of these patients developed reaction at their first encounter with the food, and the most common sensitized foods were milk and egg. Accurate diagnosis of food allergy is of importance for the right treatment and prevention of unnecessary diets. In patients with moderate to severe atopic dermatitis, a careful history-taking, addition of suspected frequently consumed foods specific to our cousine culture such as walnut, hazelnut, lentil, almond, and pistachio to food allergy test panels, and confirmation of diagnoses by food challenge tests in cases sensitized to but not consuming these foods should be kept in mind.