Özel hastanelerde halkla ilişkiler amaçlı sosyal medya kullanımı: Konya Farabi Hastanesi ve Medova Hastanesi örneği
The use of social media for public relations purposes in private hospitals: The example of Konya Farabi Hospital and Medova Hospital
- Tez No: 902657
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Hastaneler, Public Relations, Hospitals
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Teknolojinin gelişimi sağlık, ulaşım, eğitim, sanayi, kişisel yaşam başta olmak üzere birçok alanda değişim ve ilerlemeye neden olmuştur. Bu çerçevede iletişim ve bilgi paylaşımında da etki alanının değiştiği ve birtakım farklılaşmaları beraberinde getirdiği söylenebilmektedir. İnsan hayatını kolaylaştırıcı nitelikte değişen ve gelişen teknoloji; internet alışverişi, mobil bankacılık, e-randevu gibi uygulamaları yaşamımızın bir parçası haline getirmiştir. Halkla ilişkiler açısından bakıldığında geleneksel halkla ilişkiler uygulamaları ile birlikte dijital halkla ilişkiler uygulamalarının birlikte sürdürüldüğü değerlendirilebilmektedir. Bu kapsamda çok sayıda kurum ve kuruluş; iletişimin çift yönlü olması, erişilebilir ve ucuz olması, hedef kitlesine hızlı, etkin mesajlar sunabilmek amacıyla sosyal medya platformlarına oldukça değer vermektedir. Sağlık alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar da dijital halkla ilişkiler uygulamaları çerçevesinde hedef kitlelerine yönelik sosyal medya platformları aracılığıyla mesajlar iletmektedir. Bu mesajlar; sağlıkta güncel gelişmeler, hastanelerde gerçekleştirilen revizyon ve yenilikçi uygulamalar, alanında tanınmış ya da uzman bir doktorun hastane bünyesine kazandırılması gibi çeşitli konuları içerebilmektedir. Bu çalışmada SocialBrands Turkey'in 2024 verileri göz önüne alındığında“Sosyal Medya En İyi 100 Listesi”nde yer alan Konya Farabi Hastanesi ve Medova Hastanesinin Facebook ve Instagram hesapları araştırmanın konusu olarak belirlenmiştir. Araştırmaya ek olarak X hesapları da çalışmanın konusuna dâhil edilmiştir. Çalışmada belirtilen hastanelerin güncellik hususu göz önüne alınarak 1 Ocak 2024 ile 31 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirdiği gönderiler değerlendirme konusu olmuştur. Çalışmadaki veriler ışığında elde edilen temel bulgu; Konya'da faaliyet gösteren Konya Farabi Hastanesi ve Medova Hastanesinin Facebook ve Instagram hesaplarını etkin şekilde kullanabildikleri, X (Twitter) hesaplarını ise etkin kullanamadıkları yönündedir.
Özet (Çeviri)
The development of technology has led to change and progress in many areas such as health, transportation, education, industry and personal life. In this framework, it can be said that the sphere of influence in communication and information sharing has also changed and brought about some differentiations. Changing and developing technology that facilitates human life has made applications such as internet shopping, mobile banking and e-appointments a part of our lives. In terms of public relations, it can be argued that traditional public relations practices and digital public relations practices are carried out together. In this context, many institutions and organizations attach great value to social media platforms in order to ensure that communication is two-way, accessible and inexpensive, and to provide fast and effective messages to their target audience. Institutions and organizations operating in the field of health also convey messages to their target audiences through social media platforms within the framework of digital public relations practices. These messages may include various topics such as current developments in health, revisions and innovative practices in hospitals, and the recruitment of a well-known or expert doctor to the hospital. In this study, the Facebook and Instagram accounts of Farabi Hospital and Medova Hospital, which are included in the“Social Media Top 100 List”according to SocialBrands Turkey's 2024 data, were determined as the subject of the study. X accounts were also included in the study. Considering the up-to-dateness of the hospitals mentioned in the study, the posts made between January 1, 2024 and March 31, 2024 were the subject of evaluation. The main finding obtained in the light of the data in the study; is that Konya Farabi Hospital and Medova Hospital operating in Konya can use their Facebook and Instagram accounts effectively, while they cannot use their X (Twitter) accounts effectively.