Sağlık sektöründe dijitalleşmenin etkileri ve Türkiye açısından değerlendirilmesi
Effects of digitalization in health sector and its evaluation from Türki̇ye's perspective
- Tez No: 902701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BATUHAN TUFANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma dijitalleşme kavramını tanıtarak sağlıkta dijital dönüşümü konu edinmiştir. Türkiye'de sağlık sektörünün dijitalleşmesi detaylı bir şekilde incelenmiş sağlık hizmetlerinin dijitalleşmesi, dijital hastane olgusu ve hastanelerin dijitalleşme konusunda akreditasyonu tanıtılmıştır. Çalışma dijitalleşmeyi etkileyen değişkenleri ortaya çıkartabilmek için literatürdeki dijitalleşme konusundaki Dijital Hazırolma Endeksi, Dijital Ekonomi ve Toplum Endeksi ile Sağlık Hizmetlerine Erişim ve Kalite Endeksi'nin sağlık ve ekonomik değişkenler ile ilişkileri Pearson Korelasyon analizi ile test edilmiştir. Analiz 19 Avrupa Birliği ülkesi için 2019 yılı verisi kullanılarak yapılmıştır. Veriler Cisco, Lancet, Avrupa Komisyonu, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'ndan alınmıştır. Analiz sonuçlarına göre toplam sağlık harcamaları, zorunlu sağlık harcamaları ve kişi başı gayri safi yurt içi hâsıla her üç endeks ile pozitif ve anlamlı ilişkiye sahiptirler. Sağlık Hizmetlerine Erişim ve Kalite Endeksi'nin bunlara ek olarak gönüllü sağlık harcamaları ile de pozitif ve anlamlı ilişkisi mevcuttur. Bu bulgular toplam sağlık harcamaları, zorunlu sağlık harcamaları ya da kişi başı gayri safi yurt içi hâsıla arttıkça dijitalleşmenin de arttığına; o ülkenin dijitalleşmeye eğiliminin yükseldiğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on digital transformation in health by introducing the concept of digitalization. The digitalization of the healthcare sector in Turkey has been examined in detail, the digitalization of healthcare services, the digital hospital and the accreditation of hospitals regarding digitalization have been introduced. In order to reveal the variables affecting digitalization, the study investigated the relationships between the Digital Readiness Index, the Digital Economy and Society Index, and the Health Services Access and Quality Index on digitalization in the literature and the health and economic variables using Pearson Correlation analysis. The analysis was conducted using 2019 data for 19 European Union countries. Data taken from Cisco, Lancet, European Commission, Organization for Economic Co-operation and Development. According to the analysis results, total health expenditures, compulsory health expenditures and gross domestic product per capita have a positive and significant relationship with all three indices. In addition, the Health Services Access and Quality Index also has a positive and significant relationship with voluntary health expenditures. These findings show that as total health expenditures, compulsory health expenditures or gross domestic product per capita increases, digitalization also increases; the country's tendency towards digitalization is increasing.