Laboratuvar destekli öğretim uygulamalarının biyoloji öğretmen adaylarının sınıf içi etkili iletişim becerileri algı düzeylerine etkisi
The effect of laboratory supported teaching practices on biology teacher candidates' perception levels of effective communication skills in the classroom
  1. Tez No: 902707
  2. Yazar: PELİN TUZLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada biyoloji öğretmen adaylarının sınıf içi etkili iletişim becerileri algı düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi ve laboratuvar destekli öğretim uygulamalarının biyoloji öğretmen adaylarının sınıf içi etkili iletişim becerileri algı düzeyleri üzerine etkisi olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Biyoloji öğretmen adaylarının sınıf içi etkili iletişim becerileri algı düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi aşamasında genel tarama modeli, laboratuvar destekli öğretim uygulamalarının biyoloji öğretmen adaylarının sınıf içi etkili iletişim becerileri algı düzeylerinin araştırılmasında ise nicel araştırma yöntemlerinden“tek grup öntest-sontest deneysel”desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Ankara'da bulunan bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 3. sınıf biyoloji öğretmen adayları oluşturmuştur. Çalışma verilerinin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”ve“Sınıf İçi Etkili İletişim Becerileri Algı Ölçeği”ön test-son test olarak kullanılmıştır. Normalliğin sağlandığı alt problemlerin analizinde parametrik testlerden bağımlı ve bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Normal dağılım göstermediği görülen verilerin analizinde parametrik olmayan Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine biology teacher candidates' perceptions of their effective classroom communication skills in terms of various variables, and to investigate whether laboratory-supported teaching practices have an impact on their perceived levels of effective classroom communication skills. In the phase of examining the perception levels of biology teacher candidates' effective communication skills in the classroom in terms of various variables, the general survey model was used, and the“single group pre-test post-test experimental”design, one of the quantitative research methods, was employed to investigate the laboratory-supported teaching practices on the perception levels of effective communication skills in the classroom of biology teacher candidates. The study group consisted of 3rd-year biology teacher candidates studying at a state university in Ankara during the fall semester of the 2023-2024 academic year.“Personal Information Form”and“Perception Scale of Effective Communication Skills in the Classroom”were used as pre-test and post-test to collect the study data. In the analysis of sub-problems where normality was achieved, dependent and independent group t-tests and one-way analysis of variance (ANOVA) were used as parametric tests. For the analysis of data that did not show normal distribution, the non-parametric Mann-Whitney U test was used.