Modada sanal gerçeklik ile baskı teknolojilerinin entegrasyonu
Integration of virtual reality and printing technologies in fashion
  1. Tez No: 902709
  2. Yazar: BAHAR DEMİRCİ AKARSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN BERKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Anasanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sanal gerçeklik teknolojileri, çeşitli uygulamalarıyla giderek günlük hayata entegre olmaktadır. Hızlı ilerlemenin yaşandığı bu çağda sektörler, ihtiyaçlarını daha verimli ve pratik bir şekilde karşılayabilmek için sanal gerçeklik teknolojileri gibi yenilikçi uygulamalara ihtiyaç duyabilmektedir. Moda endüstrisi yenilikçi çalışmalar yapan, bu teknolojiyi kendi alanlarına dâhil eden sektörlerden biridir. Bu bağlamda sanal gerçeklik teknolojileri, şirketlere hızla gelişen trendleri takip etme ve yönlendirmenin yanı sıra sanal ve üç boyutlu ortamlarda tasarım süreçlerinde yer alma olanağı sağlamaktadır. Sanal gerçeklik teknolojileri, bireylerin değişen ihtiyaçlarını karşılamalarına, alışveriş ve reklâm deneyimlerini geliştirmelerine olanak tanırken, dijital medya aracılığıyla daha geniş kitlelerle etkileşimi de kolaylaştırmaktadır. Sanal gerçeklik teknolojileri, sanal kıyafetler, sanal deneyimleyiciler, sanal defileler ve AR (artırılmış gerçeklik) ile oluşturulan ürün deneyimleri dâhil olmak üzere moda endüstrisine çeşitli uygulamalar sunmaktadır. İleri teknolojinin gelişimini kapsayan dört sanayi devriminin ayrılmaz bir bileşenidir. Üç boyutlu yazıcılar çağımızın en önemli teknolojilerinden biridir. 3d yazıcılar 3D baskı olarak da bilinen eklemeli üretim, üç boyutlu katı nesnelerin oluşturulmasını içeren bir üretim tekniğidir. Baskı: Üretim, nihai ürünün amaçlanan amacına göre özel olarak tasarlanmış, belirli bir malzemenin katman üstüne katman eklenmesi sürecini içermektedir. Üç boyutlu baskı teknolojileri, üretilen öğeleri kişiselleştirme şansı sağlamaktadır. Üretim imkanı sayesinde kullanıcılar kendi tasarımlarını oluşturabilmekte ve bu tasarımların verimli ve kolay bir şekilde imalatı yapılabilmektedir. Çoğu zaman geleceğin teknolojisi olarak kabul edilen üç boyutlu yazıcılar, rekabetçi ve yenilikçi kalmaya çalışan üreticilerin çoğunluğu sayesinde, çeşitli endüstrilerde geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir. Moda ve tasarım alanlarının bir araya geldiği 3d baskı teknolojileri, üretim yoluyla ürün yaratılmasına ve özgür tasarım seçeneklerinin sunulmasına olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
Virtual reality technologies are increasingly integrated into daily life with their various applications. In this era of rapid progress, sectors may need innovative applications such as virtual reality technologies to meet their needs more efficiently and practically. The fashion industry is one of the sectors that carries out innovative work and incorporates this technology into its fields. In this context, virtual reality technologies provide companies with the opportunity to follow and direct rapidly developing trends as well as take part in design processes in virtual and three-dimensional environments. While virtual reality technologies allow individuals to meet their changing needs and improve their shopping and advertising experiences, they also facilitate interaction with larger audiences through digital media. Virtual reality technologies offer a variety of applications to the fashion industry, including virtual clothing, virtual experiencers, virtual fashion shows and product experiences created with AR (augmented reality). It is an integral component of the four industrial revolutions, which include the development of advanced technology. 3D printers are one of the most important technologies of our age. 3D printers Additive manufacturing, also known as 3D printing, is a manufacturing technique that involves creating three-dimensional solid objects. Printing: Manufacturing involves the process of adding layer upon layer of a specific material, specifically designed for the intended purpose of the final product. 3D printing technologies provide the opportunity to personalize produced items. Thanks to the production facility, users can create their own designs and these designs can be manufactured efficiently and easily. Often considered the technology of the future, 3D printers have a wide range of applications across a variety of industries, with the majority of manufacturers striving to remain competitive and innovative. 3D printing technologies, which bring together the fields of fashion and design, allow the creation of products through production and the provision of free design options.