Öngörülemezlik inançları ve psikolojik esneklik arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracılık rolü
The mediator role of emotion regulation difficulties in examiningthe relationship between unpredictability beliefs and psychological flexibility
- Tez No: 902710
- Danışmanlar: DR. VOLKAN GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada ilgili literatür verilerinden hareketle; öngörülemezlik inançları ile psikolojik esneklik arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 218'i kadın (% 72,7) , 82'si erkek (%27,3) olmak üzere toplam 300 kişiden Google Forms aracılığı ile veri toplanmıştır. Katılımcıların yaşları 18-30 aralığındadır. Katılımcılar online ortamda; öngörülemezlik inançları ölçeği(ÖİÖ), psikolojik esneklik ölçeği (PEÖ) ve duygu düzenleme güçlüğü ölçeğini (DDGÖ) yanıtlamışlardır. Elde edilen verilerden hareketle; öngörülemezlik inançları, duygu düzenleme güçlüğünü ve psikolojik esnekliği yordayan bir parametre olduğu görülmüştür. Öngörülemezlik inançları puanı yükseldikçe, duygu düzenleme güçlüğü de artmakta, psikolojik esneklik düzeyi ise azalmaktadır. Test edilen modelde; öngörülemezlik ve psikolojik esneklik arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün kısmi aracılık etkisinin bulunduğu, uyum iyiliği değerlerinin de kabul edilebilir düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. ÖİÖ,DDGÖ,PEÖ puan ortalamalarının cinsiyet, gelir grubu, yaş düzeyi gibi değişkenlerden etkilendiği bulgusuna da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Based on the relevant literature, this study aimed to examine the mediating role of emotion regulation difficulty in the relationship between unpredictability beliefs and psychological flexibility. In the study, data were collected from 300 participants via Google Forms, including 218 female (72.7%) and 82 male (27.3%). The age of the participants ranged from 18 to 30 years. The Scale of Unpredictability Beliefs (SUB), The Psychological Flexibility Scale (PFS), and the Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS) were administered online to collect the data. Results of the analysis revealed that unpredictability was found to be a parameter predicting difficulties in emotion regulation and psychological flexibility. As the score of unpredictability beliefs increases, the level of emotion regulation difficulties increases and the level of psychological flexibility decreases. In the tested model, it was concluded that the relationship between beliefs of unpredictability and psychological flexibility was partially mediated by emotion dysregulation and the goodness of fit values were at an acceptable level. It was also found that the mean scores of SCS, DDGÖ, and PES were influenced by variables such as gender, income group, and age level.