Karaciğer transplantasyonu yapılan hastalara yönelik geliştirilen akıllı telefon uygulamasının immünosupresif ilaç kullanımına uyum, anksiyete ve yaşam kalitesi üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of a smartphone application developed for liver transplantation patients on immunosuppressive medication adherence, anxiety and quality of life: Randomized controlled study
  1. Tez No: 902711
  2. Yazar: ADİLE SAVSAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma, karaciğer transplantasyonu yapılan hastalara yönelik geliştirilen akıllı telefon uygulamasının immünosupresif ilaç kullanımına uyum, anksiyete ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın birinci aşamasında karaciğer transplantasyonu yapılan hastalara yönelik akıllı telefon uygulaması geliştirilmiştir. İkinci aşama randomize kontrollü bir deneysel bir çalışma olup, Şubat 2023- Şubat 2024 tarihleri arasında İzmir'de bir hastanenin karaciğer nakli biriminde 55 hasta ile yürütülmüştür. Ön test gerçekleştirildikten sonra hastalar, müdahale (n:27) ve kontrol (n:28) gruplarına kapalı zarf yöntemi ile randomizasyon yapılarak ayrılmıştır. Müdahale grubu akıllı telefon uygulamasını 3 ay boyunca kullanmış, kontrol grubu standart bakım almıştır. Veriler“Sosyo-demografik ve Klinik Özellikler Formu”,“İmmünosupresif Tedaviye Uyum Ölçeği”,“İmmünsupresif İlaç Kullanımına Uyum Ölçeği”,“Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği”,“Kısa Form-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği”,“Türkçe-Bilgisayar Sistemi Kullanılabilirlik Anketi Kısa Versiyon Ölçeği”ile toplanmıştır. Hastaların immünosupresif kan ilaç düzeyleri, hastaneye tekrar yatış sayıları ve greft rejeksiyon sayıları hastane kayıtlarından elde edilmiştir. Araştırmanın verileri; taburculuk sırası, taburculuktan 1 ay sonra ve taburculuktan 3 ay sonra toplanmıştır. Verilerin analizi için tanımlayıcı istatistikler ve parametrik testler kullanılmıştır. Gruplar sosyo-demografik ve klinik özellikler açısından benzer bulunmuştur (p>0,05). Müdahale grubunun taburculuk sonrası 3.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of a smartphone application developed for liver transplantation patients on adherence with immunosuppressive drug use, anxiety and quality of life. The research was carried out in two step. A smartphone application called“my liver”was developed for liver tranpslant recipients in the first step. In the second step, a randomized controlled experimental study was conducted with 55 patients in the liver transplantation unit of a hospital in Izmir between February 2023 and February 2024. After the pre-test was performed, the patients were divided into intervention (n: 27) and control (n: 28) groups by randomization using the sealed envelope method. The intervention group used the smartphone application for 3 months, and the control group received standard care. Data collected with“Socio-demographic and Clinical Characteristics Form”,“Immunosuppressant Therapy Adherence Scale”,“Immunosuppressive Medication Adherence Scale”,“Hospital Anxiety and Depression Scale”,“Short Form-36 Quality of Life Scale”,“Turkish Computer System Usability Survey Short Version Scale”Patients' immunosuppressive blood drug levels, number of readmissions to the hospital, and number of greft rejections were obtained from the hospital records. The data of the study were collected at the time of discharge, 1 month after discharge, and 3 months after discharge. Descriptive statistics and parametric tests were used to analyze the data. The groups were found to be similar in terms of socio-demographic and clinical characteristics (p>0.05).