The impact of history of science based instruction on students' understanding of the nature of science: The Reconceptualized Family Resemblance Approach
Bilim tarihine dayalı öğretimin öğrencilerin bilimin doğasına ilişkin anlayışlarına etkisi: Yeniden Kavramsallaştırılmış Aile Benzerliği Yaklaşımı
  1. Tez No: 900600
  2. Yazar: KADRİYE İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA SUNGUR, PROF. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışma, bilimin doğasına yönelik Yeniden Kavramsallaştırılmış Aile Benzerliği Yaklaşımı'na (RFN) dayalı olarak, bilim tarihi temelli öğretimin devlet ortaokulu altıncı sınıf öğrencilerinin bilimin doğasını anlamaları üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. RFN perspektifinde amaçlar ve değerler, bilimsel uygulamalar, yöntem ve metodolojik kurallar, bilimsel bilgi ve sosyal-kurumsal sistem olmak üzere 5 kategori bulunmaktadır. Belirtilen amaç için karma bir tasarım, özellikle de Gömülü Deneysel Model kullanılmıştır. Dört sınıf rastgele seçilmiş, ikisi deney, ikisi kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmanın nicel kısmında, bir devlet okuluna devam eden 101 6. sınıf öğrencisi (45 erkek, 56 kız) çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Daha sonra her sınıftan sekiz öğrenci yarı yapılandırılmış görüşmelere katılmak üzere amaca uygun olarak seçilmiştir. Nicel verileri elde etmek için RFN Öğrenci Anketi ön-test ve son-test olarak kullanılmış, nitel verileri elde etmek için ise uygulama öncesi ve sonrasında yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Ön test puanları üzerinde yapılan MANOVA sonuçları, deney ve kontrol gruplarının RFN'nin tüm kategorilerinde karşılaştırılabilir olduğunu göstermiştir. Öte yandan, son test puanlarına ilişkin MANOVA sonuçları, deney grubu öğrencilerinin amaç ve değerler, bilimsel bilgi ve sosyal-kurumsal sisteme ilişkin bilimin doğası anlayışlarının kontrol grubu öğrencilerinden anlamlı derecede daha yüksek olduğunu göstermiştir. Kalan iki kategori için, iki grup arasında anlamlı bir fark olmamasına rağmen, ortalama puanlar deney grubunda daha yüksektir. Nitel bulgular da bu sonuçları desteklemiştir. Dolayısıyla bulgular, bilimin doğasının RFN kategorilerine dayalı olarak daha derinlemesine anlaşılması için bilimin doğası temelli öğretimin müfredat temelli öğretimden daha etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims the explore the impact of the HOS based instruction on sixth grade middle school students' understanding of NOS based on Reconceptualized Family Resemblance Approach to NOS (RFN). There are 5 categories in the RFN perspective, aims and values, scientific practices, method and methodological rules, scientific knowledge, and social-institutional system. A mixed design, specifically The Embedded Experimental Model was used. Four classes were randomly selected, with two as experimental and two as control. The study sample was 101 6th-grade students (45 boys, 56 girls) from a public school. Eight students from each class were selected purposively to take part in interviews. RFN Student Questionnaire was used as pre-test and post-test to obtain quantitative data, and semi-structured interviews were used before and after the treatment to obtain qualitative data. The results of the MANOVA on pre-test scores indicated that the experimental and control groups were comparable across all categories of RFN. However, MANOVA results on post-test showed that experimental groups students' NOS understanding concerning aims and values, scientific knowledge, and social-institutional system was significantly higher than control groups students. For the remaining two categories, although there was no significant difference between groups, mean scores were higher in the experimental group. The qualitative findings also supported these results. Thus, findings suggested that HOS-based instruction is more effective than the curriculum-based instruction to create deeper understanding of NOS based on RFN categories.