Endonezya'da ı̇malat sektöründe faalı̇yet gösteren KOBİ'lerı̇n başarısını ve hayatta kalmasını etkı̇leyen faktörler
Factors affecting the success and survival of SMEs operating in the manufacturing sector in Indonesia
- Tez No: 902730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM TÜZEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Endonezya'da imalat sektöründeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ'lerin) başarısı ve hayatta kalması çeşitli faktörlerden etkilenmektedir. Bu faktörleri başarıyla yöneten KOBİ'lerin, sıkı pazar rekabetinde başarılı olma ve hayatta kalma şansı daha yüksektir. Bu araştırma, Endonezya'da imalat sektöründeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin başarısını ve hayatta kalmasını etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nicel yöntemlerle gerçekleştirilmiştir ve bu çalışmadaki örneklem sayısı 97 kişidir. Çalışmada kullanılan veri analiz teknikleri klasik varsayım testi (normallik, çoklu doğrusallık ve değişen varyans), çoklu doğrusal analiz testi, hipotez testi (t testi ve F testi) ve belirleme katsayısı testidir. Araştırma sonuçları, Yalın yönetimin işletme başarısı üzerinde etkisi olmadığını, Bilgi yönetiminin işletme başarısı üzerinde etkisi olduğunu, Kalite yönetimi ve Bilginin işletme hayatta kalması üzerinde etkisi olduğunu ve Yalın yönetim, Bilgi yönetimi ve Kalite yönetiminin eş zamanlı olarak işletme başarısı üzerinde etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The success and survival of small and medium-sized enterprises (SMEs) in the manufacturing sector in Indonesia is influenced by several factors. SMEs that can manage these factors well have a better chance to succeed and survive in the fierce market competition. This research aims to identify the factors that affect the success and survival of small and medium enterprises in the manufacturing sector in Indonesia. This type of research is quantitative and the sample size in this study is 97 respondents. The data analysis techniques used in the study are classical assumption test (normality, multicollinearity and variance), multiple linear analysis test, hypothesis test (t test and F test) and coefficient of determination test. The results of the research show that Lean management has no impact on business success, Knowledge management has an impact on business success, Quality management and Knowledge have an impact on business survival, and Lean management, Knowledge management and Quality management simultaneously have an impact on business success.