Okul öncesi çocuklarının müzikal tercih ve deneyimlerinin katılım hakkı çerçevesinde incelenmesi
Exploring pre-school children's musicalpreferences and experiences in the context of theright to participate
- Tez No: 902820
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma, okul öncesi çocuklarının müzikal tercih ve deneyimlerinin katılım hakkı çerçevesinde incelenmesini amaçlamaktadır. Amaç kapsamında araştırmamızda, katılım hakkı ve müzikal tercih ve deneyimlere ilişkin konular sırasıyla açıklanmıştır. Araştırma nitel araştırmanın temel nitel araştırma deseninde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu; Ankara ilinde bir üniversitenin okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 48-72 aylık 22 çocuk, 22 ebeveyn ve 3 öğretmenden oluşmuştur. Nitel örnekleme yaklaşımlarından kolay örnekleme ve çalışma grubunun büyüklüğünün belirlenmesinde veri doygunluğu esas alınmıştır. Araştırma amacı doğrultusunda çocuğa özgü yollar kapsamında mozaik yaklaşımı kullanılarak veri toplanmıştır. Çalışmanın verileri ana veri olarak çocuklarla, ailelerle ve öğretmenlerle yarı-yapılandırılmış görüşme yapılarak elde edilmiştir. Çocuklarla yapılan görüşmeleri destekleyici veri olarak ise fotoğraf çekme ve poster oluşturma kullanılmıştır. Çalışmada verilerin analizi içerik analizi yöntemi ile yapılmıştır. Verilerin toplanması, analiz için düzenlenmesi, verilerin okunması, kodlanması, temalar oluşturma ve temaların yorumlanması yoluyla analiz edilmesi basamakları izlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, çocukların ailede ve devam ettiği eğitim kurumunda müzikal tercih ve deneyimleri incelenmiştir. Bu bağlamda çocukların müzikal tercih ve deneyimleri konusunda ailelerinden ve öğretmenlerinden etkilendikleri resmedilmiştir. Bulgular incelendiğinde çocukların evde ve devam ettiği eğitim kurumunda müzikal bağlamda sürece aktif bir şekilde dâhil olarak katılım haklarını kullanabildiği saptanmıştır. Aile ve öğretmenlerin katılımın niteliklerine önem vererek çocukların görüşlerini aldıkları ve görüşlerine önem vererek çocukları sürece dâhil ettikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the musical preferences and experiences of pre-school children in the context of participation rights. To this end, the issues of participation rights and musical preferences and experiences are explained. The research was conducted using a basic qualitative research design. The study group of the research consisted of 22 children aged 48-72 months, 22 parents and 3 teachers who attended a preschool of a university in Ankara. Convenience sampling, one of the qualitative sampling approaches, and data saturation were used to determine the size of the study group. In accordance with the purpose of the research, data were collected using the mosaic approach, which is considered within the framework of child specific pathways. The main data of the study were obtained through semi-structured interviews with children, families and teachers. Photographs and posters were used as supporting data for the interviews with children. The study used content analysis to analyse the data. The steps of collecting data, organising it for analysis, reading the data, coding it, creating themes and analysing the themes were followed. As a result of the analyses, the children's musical preferences and experiences in the family and in the educational institution they attend were examined. In this context, it is shown that children are influenced by their families and teachers in terms of their musical preferences and experiences. The findings show that children can exercise their right to participate by being actively involved in the musical process at home and in the educational institution they attend. It was found that families and teachers pay attention to the qualities of participation, take children's opinions into account and involve children in the process by giving importance to their opinions.