Gagne'nin Öğretim Durumları Modeli'ne göre hazırlanan 7. sınıf Türkçe dersi okuma becerisi etkinliklerinin okuduğunu anlamaya ve bilgilerin kalıcılığına etkisi
The effect of 7th grade Turkish course reading skill activities prepared according to Gagne's Teaching Situations Model on reading comprehension and permanence of information
- Tez No: 902821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezin amacı Gagné'nin Öğretim Durumları Modeli'ndeki dokuz öğretim aşamasına göre planlanan 7. sınıf Türkçe dersi okuma becerisi etkinliklerinin okuduğunu anlamaya ve bilgilerin kalıcılığına etkisini araştırmaktır. Çalışma grubu 2023-2024 Eğitim- Öğretim Dönemi'nde Bulanık ilçesinin bir ortaokulunda öğrenim gören 7. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Uygulama 4 hafta -20 ders saati- sürmüş, uygulamadan iki hafta sonra kalıcılığın ölçümü için aynı test tekrar uygulanmıştır. Araştırmanın modeli ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desendir. Verilerin çözümlenmesinde Statistics SPSS 25 programı kullanılmıştır. Veriler bağımsız ilişkiler t-testi ile çözümlenmiştir. Analize göre deney ve kontrol gruplarının ön test başarı puanları arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Son test ve kalıcılık testi başarı puanlarında ise deney grubu lehine anlamlı bir fark görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the effects of 7th grade Turkish course reading skill activities planned according to the nine teaching stages in Gagné's Teaching Situations Model on reading comprehension and permanence of information. The study group consists of 7th grade students studying at a secondary school in Bulanık district in the 2023-2024 Academic Year. The application lasted 4 weeks -20 lesson hours-, and the same test was re-applied two weeks after the application to measure permanence. The model of the research is a pre-test-post-test control group quasi-experimental design. Statistics SPSS 25 program was used in the analysis of the data. The data were analyzed with independent relations t-test. According to the analysis, no significant difference was found between the pre-test success scores of the experimental and control groups. A significant difference was found in favor of the experimental group in the post-test and permanence test success scores.