Öğretmenlerin 21. yüzyıl becerileri kapsamında teknolojik pedagojik alan bilgisi (Tpab) ile çevrimiçi ölçme ve değerlendirmeye yönelik öz yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Within the scope of teachers'21st century skills an examination of the relationship between self-efficacy in online assesment and evaluation and technological pedagogical content knowledge (Tpack)
  1. Tez No: 902840
  2. Yazar: BÜŞRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR İŞBULAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma günümüz öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerileri kapsamında teknolojik pedagojik alan bilgisi yeterliklerinin ve çevrimiçi ölçme ve değerlendirmeye yönelik öz yeterlik düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre farklılık olup olmadığını tespit etmek ve 21. yüzyıl becerileri kapsamında teknolojik pedagojik alan bilgisi yeterlikleri ve çevrimiçi ölçme ve değerlendirmeye yönelik öz yeterlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Kocaeli ili içinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 25 okulda görevli 337 ortaokul ve lise öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışma nicel araştırma yöntemleri kullanılarak betimsel ve ilişkisel araştırma deseni ile yürütülmüştür. Çalışmada veri toplama aracı olarak 21. yüzyıl becerileri kapsamında teknolojik pedagojik alan bilgisi yeterliklerini ölçmek için Alpaslan ve diğerleri (2021) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“21. Yüzyıl Becerileri Kapsamında Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği (TPAB-21)”, çevrimiçi ölçme ve değerlendirmeye yönelik öz yeterlik düzeylerini ölçmek için Koç ve diğerleri (2022) tarafından geliştirilmiş“Çevrimiçi Ölçme ve Değerlendirmeye Yönelik Öz yeterlik Ölçeği (ÇÖDYÖÖ)”ve araştırmacının hazırlamış olduğu kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Çalışmaya katkıda bulunan öğretmenlerin TPAB-21 ve ÇÖDYÖÖ toplam puanları arasında bulunan ilişkiye bakıldığında pozitif yönlü, orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte öğretmenlerin TPAB-21 ve ÇÖDYÖÖ toplam puanları cinsiyet, yaş, kademe, alan, mesleki deneyim ve günlük teknolojiyi kullanma süresi değişkenlerine göre incelenmiştir. Öğretmenlerin 21. yüzyıl becerileri kapsamında TPAB yeterlikleri cinsiyet, kademe, alan ve günlük teknolojiyi kullanma süresi değişkenlerine göre farklılık gösterirken yaş ve mesleki deneyim değişkenlerine göre farklılaşma olmadığı tespit edilmiştir. Çevrimiçi ölçme ve değerlendirmeye yönelik öz yeterlik düzeylerine bakıldığında ise yaş, alan ve mesleki deneyim değişkenlerine göre farklılık gösterirken cinsiyet, kademe ve günlük teknolojiyi kullanma süresi değişkenlerine göre farklılaşma olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine whether there is a difference in today's teachers' technological pedagogical content knowledge (TPACK) competencies and self-efficacy levels towards online assessment and evaluation within the scope of 21st century skills according to various variables and to examine the relationship between technological pedagogical content knowledge competencies and self-efficacy levels towards online assessment and evaluation within the scope of 21st century skills. The sample of the study consists of 337 secondary and high school teachers working in 25 schools affiliated to the Ministry of National Education in Kocaeli province in the 2022-2023 academic year. The study was conducted with descriptive and relational research design using quantitative research methods. In the study, 'Technological Pedagogical Content Knowledge Scale within the Scope of 21st Century Skills (TPACK-21)' adapted into Turkish by Alpaslan et al. (2021) to measure technological pedagogical content knowledge competencies within the scope of 21st century skills, 'Self-Efficacy Scale for Online Measurement and Evaluation (SESME)' developed by Koç et al. (2022) to measure self-efficacy levels for online measurement and evaluation and personal information form prepared by the researcher were used as data collection tools. When the relationship between TPACK-21 and total scores of teachers who contributed to the study was examined, it was found that there was a positive, moderately significant relationship. In addition, TPACK-21 and total scores of teachers were analysed according to gender, age, grade level, field, professional experience and daily technology usage time variables. It was determined that TPACK competencies of teachers within the scope of 21st century skills differed according to gender, level, field and daily technology usage time variables, while there was no differentiation according to age and professional experience variables. When self-efficacy levels for online measurement and evaluation were examined, it was concluded that there was no differentiation according to gender, level and daily technology usage time variables, while there was a difference according to age, field and professional experience variables.