Ruminatif düşünce biçiminin algılanan stres ve yaşam doyumu ile ilişkisi
The relationship of ruminative thought style with perceived stress and life satisfaction
- Tez No: 902851
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ruminatif düşünce biçiminin algılanan stres ve yaşam doyumu ile sergilediği ilişkiyi ortaya koymak olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda, ruminatif düşüncenin algılanan stres ve yaşam doyumu üzerindeki etkileri ampirik olarak analiz edilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama ve ilişkisel tarama yaklaşımlarından yararlanılmıştır. Araştırma 2024 yılında Türkiye'de yaşayan 20 yaş üstü katılımcılarla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara bu yönde destek veren kuruluşlar aracılığı ile gönüllülük esası dairesinde rastlantısal örneklem yöntemiyle ulaşılmıştır. Çalışmada katılımcıların demografik bilgilerini öğrenmek için Demografik Bilgi Formu, rumintaif düşünce biçimini ölçmek için Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği, algıladıkları stresi ölçmek için Algılanan Stres Ölçeği, yaşam doyumunu ölçmek için ise Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada katılımcılardan 513 anket toplanmış ve bu anketlerin sağlıksız ve eksik bilgi içerenleri ayıklanarak 498 katılımcı ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışmada betimsel tarama için parametrik fark testlerinden olan tek yönlü ANOVA kullanılmış, değişkenler arası ilişkinin tespiti için de korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Yapılan araştırma neticesinde ruminasyonun yaşam doyumunu negatif yönde etkilediği ve algılanan stresi ile ruminasyon arasında ise pozitif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was determined to reveal the relationship between ruminative thinking style and perceived stress and life satisfaction. In this regard, the effects of ruminative thinking on perceived stress and life satisfaction were analyzed empirically. In the research, descriptive and relational scanning approaches, which are quantitative research methods, were used. The research was conducted in 2024 with participants who live in Turkey over the age of 20. Participants were randomly reached on a voluntary basis through organizations that provide support in this direction. In the study, the Demographic Information Form was used to learn the demographic information of the participants, the Ruminative Thought Form Scale was used to measure the ruminative thinking style, the Perceived Stress Scale was used to measure the stress they perceived, and the Life Satisfaction Scale was used to measure life satisfaction. In the study, 513 surveys were collected from the participants, and by removing the unhealthy and incomplete information from these surveys, the research was conducted with 498 participants. In the study, one-way ANOVA, one of the parametric difference tests, was used for descriptive screening, and correlation analysis was used to determine the relationship between variables. As a result of the research, it was determined that rumination negatively affected life satisfaction and that there was a positive relationship between perceived stress and rumination.