Osmanlı tıp geleneği ve II. Bayezid'in vakfiyeleri ışığında Edirne Darüşşifası
Ottoman Medical Tradition and Edirne Hospital in the light of Bayezid II's endowments
  1. Tez No: 902852
  2. Yazar: ESRA ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezde, Osmanlı tıp geleneğini oluşturan temel parametreleri ve II. Bayezid'in Edirne Külliyesine ait vakfiyeler ışığında, Edirne'deki darüşşifası incelenmiştir. II. Bayezid'in Edirne Külliyesine ait H.892/M.1487, H.895/M.1489-90 ve H.898/M.1493 tarihli üç vakfiye mevcut olup; bu vakfiyelerden ağırlıklı olarak H.892/M.1487 ve H.895/M.1489-90 tarihli olanlar bu çalışmada kullanılmıştır. Bu çalışmada Osmanlı tıp sistemi hakkında genel bir bilgi verilmiş, vakfiyelerden yola çıkılarak II. Bayezid'in Edirne Darüşşifası'nın Osmanlı tıp tarihi ve sağlık sistemi içerisinde yeri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca tezin amaçları doğrultusunda Osmanlı tıp geleneğinin yapısına değinilmiş ve Edirne Darüşşifası'nın vakfiyelere göre personel kadrosu, maaşları, görev alacak personelin vasıfları, uygulanan tedavi yöntemleri incelenmiştir. Bu inceleme, nitel ve nicel metodoloji takip edilerek, yukarıda belirtilen vakfiyelerin ve literatürdeki konuyla ilgili çalışmaların ele alınmasıyla gerçekleştirilmiştir. Hiç şüphesiz incelenen vakfiyeler, dönemin tıp geleneği ve uygulamaları hakkında önemli bilgiler vermekte, konu ile ilgili mevcut literatüre destek sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the fundamental parameters shaping the Ottoman medical tradition and the Darüşşifa (hospital) in Edirne, as illuminated by the endowment charters (vakfiye) of Sultan Bayezid II's Edirne Complex, are examined. There are three extant endowment charters related to Bayezid II's Edirne Complex, dated H.892/A.D.1487, H.895/A.D.1489-90, and H.898/A.D.1493; this study primarily utilizes the ones from H.892/A.D.1487 and H.895/A.D.1489-90. This study provides a general overview of the Ottoman medical system and aims to establish the place of Bayezid II's Edirne Darüşşifa within the context of Ottoman medical history and healthcare, based on the information from the endowment charters. Furthermore, the structure of Ottoman medical tradition is discussed, along with an analysis of the personnel, their salaries, qualifications, and the treatment methods applied at the Edirne Darüşşifa, according to the endowment records. This analysis follows both qualitative and quantitative methodologies, utilizing the aforementioned endowments and relevant literature. Undoubtedly, the examined endowment charters provide significant insights into the medical practices and traditions of the period, contributing valuable support to the existing literature on the subject.