Anne ve bebekte candida enfeksiyon sıklığı ve aralarındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The frequency mux association of candi̇di̇asi̇s in mother and infant
  1. Tez No: 90286
  2. Yazar: FİGEN GÜLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN EGEMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ANNE VE BEBEKTE CANDIDA ENFEKSİYON SİKLİĞİ VE ARALARINDAKİ İLİŞKİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Gebelik, Candida enfeksiyonlarının oluşmasında önemli bir predispozan faktördür. Gebelerin vaginal Candida enfeksiyonları, normal vaginal yolla doğan bebeklerde Candida enfeksiyonu açısından önemli bir risk faktörüdür. Amaç: Bu çalışmada,- sıcak ve nemli iklim koşullarına sahip olan İzmir merkezinde, gebelerde ve doğum sonrası bebeklerinde Candida enfeksiyonu sıklığını ve etkileyebilecek faktörleri araştırmak amaçlanmıştır. Hastalar ve yöntem: Çalışmaya SSK Ege Doğum Evi'ne başvuran, normal spontan doğum yapan 130 anne ve bebekleri alındı. Travaya giren anneden oral, vagjnal, rektal ve iki meme başj, doğum sonrası aspirasyon uygulanmadan önce de bebekten oral ve rektal kültürler alındı. Doğum sonrası 10. günde yapılan birinci ve bebek bir aylık olduğunda yapılan ikinci kontrol sırasında anneden meme başı, bebekten oral ve rektal kültürler alındı. Bulgular: Travaya giren annelerin oral, rektal, vaginal ve meme başj mantar kültürlerinin %7.7'sinde oral, %6.9'unda rektal, %46.2'sinde vaginal ve %2.3'ünde meme başj kültüründe üreme saptandı. Alınan kültürlerde üreme olanların hepsinde, en sık C. albicans izole edildi. Annelerin %53.8'inde kültürlerin herhangi birinde Candida üremesi saptandı. Ekonomik durumu kötü olan, hazne yıkama yapan, gebelikte antibiyotik kullanan ve yirmibeş yaşjn üzerinde olan annelerin vaginal kültüründe Candida üremesi açısından anlamlı bir ilişki saptandı. Bu değişkenlerin hepsi multivariat analiz (lojistik regresyon). ile değerlendirildiğinde ise, sadece gebelikte antibiyotik kullanımı ve hazne yıkamanın vaginal kültürde Candida üremesi açısından risk faktörü olduğu bulundu. Kültürlerden herhangi birinde Candida üremesi açısından da aynı risk faktörleri saptandı. 95Normal vaginal yolla doğan bebeklerin oral kültürlerinin %4.6'sında, rektal kültürlerinin %5.4'ünde üreme oldu. Doğumda bebeklerin %10'unun oral ya da rektal kültürlerinden herhangi birinde Candida üremesi saptandı. Annelerinde vaginal kültürde Candida üremesi olan bebeklerde, üremesi olmayanlara göre oral kültürde Candida üremesi anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Anne ve bebeklerin birinci kontrolde yapılan fizik muayenelerinde, bebeklerin %54.6'sında oral kandidoz, %15.4'ünde diaper dermatit ve annelerin %20'sinde meme başı enfeksiyonu saptandı. Bebeklerin oral kültürlerinin % 50.8'inde, rektal kültürlerin %33.1'inde kültürde üreme oldu. Bebeklerin %57.7'sinin oral ya da rektal kültürlerinden herhangi birinde Candida üremesi saptandı. Anne meme başından alınan kültürlerin % 34.6'sında üreme oldu. Birinci kontrolde meme başı kültüründe Candida üremesi olan annelerin bebeklerinde, üreme olmayan annelerin bebeklerine oranla, oral kültürde daha yüksek oranda Candida üredi. Anne ve bebeklerin ikinci kontrolde yapılan fizik muayenelerinde, bebeklerin %32.3"ünde oral kandidoz, %19.2'sinde diaper dermatit ve annelerin %23.1'inde meme başı enfeksiyonu saptandı. Bebeklerin oral kültürlerinin % 33.1 'inde, rektal kültürlerin %24.6'sında kültürde üreme oldu. Bebeklerin %39.1'inin oral ya da rektal kültürlerinden herhangi birinde Candida üremesi saptandı. Anne meme başından alınan kültürlerin % 24.6'sında üreme oldu. ikinci kontrolde de, meme başı kültüründe Candida üremesi olan annelerin bebeklerinde, üreme ormayan annelerin bebeklerine oranla, oral kültürde daha yüksek oranda Candida üredi. Doğumda annede herhangi bir kültürde Candida üremesi ile bebekte Candida üremesi açısından anlamlı ilişki saptandı. Sonuç olarak, normal vaginal doğum yapan gebelerin sık Candida enfeksiyonu, bebeklerinde kandidoz açısından risk oluşturmaktadır. Bu nedenle, doğum öncesi dönemde gebeler, Candida enfeksiyonu açısından değerlendirilmeli ve gerektiğinde tedavi verilmelidir. 96
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE FREQUENCY MUX ASSOCIATION OF CANDİDİASİS IN MOTHER AND INFANT Vaginal Candidiasis is most common infection in pregnant woman. In addition, vaginal Candidasis in a pregnant woman is also an important risk factor for infection in infant who is born by vaginal delivery. Patients and methods: 130 Pregnant woman who admitted to“SSK Ege Doğum Evi”for delivery and her babies who was born by vaginal delivery were entered to study. Oral, rectal, vaginal and nipple cultures from pregnant before delivery and oral, rectal cultures from baby before oro-nasal aspiration were taken. After delivery 10th day and at first month nipple culture from mother and oral, rectal cultures from baby were repeated. Results: There were 7.7 %, 6.9 % and 2.3 % fungal grown in oral, rectal and nipple cultures of pregnant respectively. However this positivity was rised to 46.2 % in vaginal cultures. Candida albicans was the most common pathogen in all cultures. In total there were 53.8 % fungal cultures positivity in pregnant woman. Although vaginal Candidiasis was more common in pregnant woman who had vaginal discharge, pruritus, used antibiotics, applied vaginal washing, and were older 25 years and whose economical status were poor, only using antibiotics in pregnancy and applying vaginal washing were independent risk factors for culture positivity in vagina in multivariate analysis. There were 4.6 % and 5.4 % fungal grown in oral and rectal cultures of baby in delivery. In total there were 10 % fungal cultures positivity in babies. Fungal grown in oral cultures was more common in babies whose mothers had vaginal Candidiasis. 97In physical examination 54.6 % and 15.4 % of babies had moniliasis and diaper rash respectively, and 20 % of mothers had nipple infection at 10th day after delivery. 50.8 % and 33.1 % of babies had fungal culture positivity in oral and rectal specimens respectively. Fungal culture positivitiy was more common in babies whose mothers had nipple Candidiasis at first control after delivery. There were also same findings at second control of babies and their mothers. There were strong correlation between fungal infections in mothers and their babies. Conclusion: Candidiasis is common between pregnant woman's and It rises the risk of Candidal infections in babies who was born by vaginal delivery. So, the pregnants should be evaluated for Candidiasis and should be treated prenatally if it is needed. 98