İlköğretim öğrencilerinin mekân resimlerinde yer alan geometrik biçimlerin ifade şekillerine etkisinin incelenmesi
Examining the impact of geometric forms on the modes of expression in spatial drawings of primary school students
- Tez No: 902919
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin mekân resimlerinde kullandıkları geometrik biçimlerin ifade şekillerine etkisini incelemektedir. İstanbul'da gerçekleştirilen çalışmada, öğrencilere mekân resmi çizdirilmiş ve kullanılan geometrik formların ifade şekilleri analiz edilmiştir. Araştırma, öğrencilerin resimlerinde sıkça kare, dikdörtgen ve daire gibi temel geometrik şekilleri kullandığını ortaya koymuştur. Bu şekiller, çocukların mekân algılarını basitleştirip somutlaştırmakta önemli bir rol oynamaktadır. Sonuçlar, geometrik şekillerin öğrencilerin sanatsal ifade yetenekleri ve mekân algıları üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Eğitimcilerin, öğrencilerin sanatsal gelişimini desteklemek amacıyla geometrik şekillerin kullanımını teşvik eden aktiviteler düzenlemeleri önerilmektedir. Sanat eğitiminde geometrik biçimlerin öneminin vurgulanması ve gelecekte farklı yaş grupları ile eğitim düzeylerinde daha detaylı araştırmalar yapılması gerektiği belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of geometric forms used in the spatial drawings of 4th and 5th-grade primary school students on their modes of expression. Conducted in Istanbul, the study involved having students draw spatial images, which were then analyzed for the geometric shapes used. The research revealed that students frequently used basic geometric shapes such as squares, rectangles, and circles in their drawings. These shapes play a significant role in simplifying and concretizing children's spatial perceptions. Additionally, as age and grade level increase, the complexity of the geometric forms used also increases. The findings indicate that geometric shapes have positive effects on students' artistic expression abilities and spatial perceptions. It is recommended that educators organize activities that encourage the use of various geometric shapes to support students' artistic development. The importance of geometric forms in art education should be emphasized, and future research should focus on different age groups and educational levels for a more detailed examination.